MSK | Stovky malých i velkých návštěvníků, včetně malých dětí s maminkami a seniorů, navštěvovaly během pátečního dopoledne 13. května 2022 všech 23 otevřených stanic Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), a to během celorepublikového Dne požární bezpečnosti 2022, připravovaného vždy na „pátek třináctého“. Byly to jak rodinky, tak výpravy ze základních a mateřských škol, v Opavě i lidé s mentálním postižením z denního stacionáře Domovinka.

Foto: HZS MSK

Hasičské stanice HZS MSK budou otevřeny celé páteční odpoledne, většina do 17 hodin.
Vzhledem k zajištění bezpečnosti při ustupujícím covidu je sice letos základní program jednodušší než v předchozích letech (většinou bez dynamických ukázek moderní techniky), ale i tak zajímavý – prohlídky „stojící“ moderní techniky a prostor, kde výjezdoví hasiči tráví 24 hodin své služby, včetně zázemí – kuchyněk, tělocvičen, posiloven, společných ložnic, šaten, dílen a hygienických částí.

Některé stanice připravily pro děti stříkání z hadic, jiné i ukázku vyprošťování zraněných osob po dopravní nehodě (např. v Havířově). Neutuchající radost mezi dětmi vyvolalo také převlékání do zásahového obleku a nasazování pravé hasičské přilby.
Stanice HZS MSK Ostrava-Fifejdy (v centru města) provázela návštěvníky svým podzemním výcvikovým polygonem s překážkami z pletiva, kde hasiči trénují pohyb v těsném prostředí, věrně simulující požáry – za tmy, kouře a rušivých zvuků v plné zásahové výbavě, včetně dýchací techniky.

Do dnů požární bezpečnosti se tradičně zapojují také dobrovolní hasiči z Hrabyně (okres Opava). I letos připravili pro školáky a předškoláky překážkovou dráhu, ukázali jim svou moderní techniku a pohovořili o své činnosti.

Zdroj: HZS MSK

Foto: HZS MSK

Foto: HZS MSK