ČR | Vysoké školy budou moci posunout termíny přijímacích i státních zkoušek či obhajob dizertačních prací podle toho, jak se bude vyvíjet pandemie. Zároveň bude možné konat tyto zkoušky distančně.
Studentům se půlrok od 1. března do 31. srpna 2020 také nebude počítat do lhůt pro stanovení poplatku za studium, dodržení maximální přípustné délky studia a pro přiznávání stipendií. Návrh zákona připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) v souvislosti s uzavřením škol kvůli zamezení šíření viru COVID-19. Nový zákon by měl platit jen pro tento rok, a to jak na veřejných, tak i soukromých a státních vysokých školách. MŠMT na návrhu spolupracovalo s Českou konferencí rektorů a Radou vysokých škol.
„Pro ministerstvo je zcela klíčové, aby současný stav umožnil flexibilní fungování vysokých škol a měl co nejmenší negativní dopady na uchazeče o studium a studenty. Například v tuto chvíli, když překročíte standardní dobu studia, tak už si za další semestry platíte. A tento semestr jsou a budou podmínky studia velmi specifické a řada studentů se věnuje dobrovolnické činnosti. Chceme jim proto vyjít vstříc a v případě prodlužování studia se jim tento semestr nebude započítávat do rozhodného období pro stanovení poplatků,“ popsal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga jednu z hlavních změn.
Vysoké školy si také budou moci určit nové termíny přijímacího řízení, oznámí je s nejméně 15denním předstihem. Pokud by i 15 dnů před plánovaným novým termínem přijímacích zkoušek zůstávaly školy zavřené, škola opět stanoví nový termín, a to nejméně 15 dnů poté, co se obnoví výuka. Dokumenty, které jsou součástí přijetí, například maturitní vysvědčení nebo diplom z předchozího studia, mohou studenti předložit dodatečně, a to až 30 dní po zahájení nového akademického roku.
Stejně tak budou moci vysoké školy posunout původně naplánované termíny státních zkoušek a obhajoby disertačních prací. Tyto zkoušky zároveň budou moci pořádat distanční formou, přičemž je na vysoké škole, jaké technické provedení s ohledem na povahu jednotlivých předmětů a okruhů zvolí. Pokud tyto zkoušky nebude možné provést na dálku, může jít student ke státnicím až po znovuobnovení výuky na vysokých školách. Ostatní zkoušky a studijní povinnosti mohou také probíhat distančně. Rektor přitom může rozhodnout o zkrácení nebo prodloužení akademického roku.
Na dálku také budou moci nově jednat a hlasovat samostatné orgány vysokých škol, tedy akademické či fakultní senáty.
Zdroj: MŠMT