ČR | Od úterý 1. července začínají platit přísnější pravidla silničního provozu, která reagují na častou příčinu vážných dopravních nehod — situaci, kdy řidič při odbočování ohrozí vozidlo jedoucí za ním. Typicky k tomu dochází tak, že řidič přehlédne motorku nebo auto, které ho předjíždí. Dosud za tento přestupek hrozil pouze mírný postih bez bodového zápisu.
Od 1. července budou řidiči, kteří při odbočování ohrozí jiné vozidlo jedoucí za nimi, čelit citelnému postihu:
- pokutě 2 500 až 3 500 Kč na místě,
- 4 000 až 10 000 Kč ve správním řízení,
- a zápisu 4 bodů do bodového hodnocení řidiče.
Novou úpravu schválil parlament v rámci rozsáhlé novely silničních zákonů, která mimo jiné zřídila Inspekci silniční dopravy. Uvedený přestupek dříve patřil do zbytkové kategorie. Uložena za něj mohla být pouze pokuta do 2000 Kč blokově nebo 2000 až 5000 Kč ve správním řízení. Nová úprava reaguje na to, že přehlédnutí vozidla za sebou vede často k nebezpečným situacím a vážným nehodám.
„Odbočující řidič má povinnost se vždy přesvědčit, že svým manévrem neohrozí žádného účastníka za sebou, ať už pohledem do zpětných zrcátek nebo přes rameno. V případě motorkářů, kteří jsou menší a zranitelní může být přehlédnutí fatální. Věříme, že nová pravidla zvýší pozornost řidičů za volantem a sníží počet takových nehod,“ říká Tomáš Neřold, vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy.
Na zvýšení bezpečnosti motocyklistů zaměřuje letos BESIP i své preventivní aktivity. Ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven odstartoval v červnu kampaň „Hele, motorka!“, která se zaměřuje na zvyšování pozornosti řidičů vůči motocyklům v silničním provozu.
Nejčastější příčinou smrtelných nehod motorkářů, které zaviní řidiči aut, je právě nedání přednosti při odbočování vlevo nebo v místě křížení vedlejší a hlavní silnice. Velkým rizikem jsou i manévry bez kontroly mrtvých úhlů nebo zrcátek, a to především při předjíždění či změně pruhu. „Rizikovým situacím lze předcházet také tím, že správně a včas používám blinkry. Řidiči si někdy neuvědomují, že bez blinkru jsem pro ostatní účastníky provozu nečitelní a chystaný manévr nelze předvídat,” zdůraznil Neřold.
Kampaň „Hele, motorka!” vychází z poznatků neurovědy a místo moralizování pracuje s jednoduchým návykem: vyslovit „Hele, motorka“ vždy, když ji řidič spatří, a tím aktivně podpořit vnímání jednostopých vozidel. Nahlas vyřčenou větou nastavujeme mysl na to, aby motocykly aktivně vnímala. Součástí kampaně jsou televizní a rádiové spoty, komunikace na sociálních sítích a v online prostoru, akce v terénu a spolupráce s veřejně známými osobnostmi. Informace o kampani i doporučení pro řidiče najdou lidé na webu helemotorka.cz.