ČR | 27. června 2022, se uskutečnilo poslední jednání Ústředního krizového štábu během nouzového stavu. Ten ve čtvrtek po 89 dnech skončí. Válka však pokračuje a válečným obětem bude nutné stále pomáhat. Ústřední krizový štáb tak bude zasedat dál ve 14denních intervalech.

Foto: Měú Krnov

Ministr vnitra Vít Rakušan v souvislosti s koncem nouzového stavu shrnul, co vše se za posledních několik měsíců podařilo a co nás v rámci pomoci obětem Putinovy agrese ještě čeká. Zdůraznil především, že situace v Česku je po heroické fázi, kdy celá společnost pomáhala, stabilizovaná a nezhoršuje se. „Vše, co jsme pro bezpečí ukrajinských uprchlíků před válkou dělali, jsme dělali i pro naše lidi. Bezpečnost ukrajinských uprchlíků totiž znamená bezpečnost nás všech. Za tu obrovskou solidaritu chci všem poděkovat,“ uvedl Vít Rakušan. Upozornil také, že i když končí nouzový stav, válka bohužel pokračuje. „Rozumím obavám občanů ze zhoršení ekonomické a bezpečnostní situace. Je to ale Putinova agrese a my nesmíme dopustit, aby nás jeho válka rozdělovala,“ dodal Vít Rakušan.

Ministerstvo vnitra vnímá obrovskou solidaritu a nasazení celé společnosti, dobrovolníků, neziskových organizací, krajů, obcí i bezpečnostních složek a chtělo by všem poděkovat i novým klipem k písni Minoritní od skupiny Tata Bojs.

Běžných občanů se nedotkl

V souvislosti s koncem nouzového stavu ministr vnitra připomněl, že vláda splnila, co slíbila, tedy že nouzový stav sloužil jako mimořádný nástroj krizového řízení a běžných občanů se prakticky nedotkl. Nouzový stav umožnil vybudovat efektivní systém pomoci, kdy nikdo nespal na ulici ani netrpěl hladem. Přes 382 tisíc především žen a dětí získalo dočasnou ochranu a díky nastavenému systému už 81 tisíc uprchlíků našlo v Česku práci.

Nouzový stav může skončit díky opatřením, které vláda přijala v rámci novel LEX Ukrajina. Rozšířily se např. důvody pro nepřijatelnost žádosti o dočasnou ochranu nebo povinnost hlásit změnu pobytu do tří dnů. Vláda také upravila vyplácení humanitárních dávek. I nadále bude možné zachovat systém ubytování ukrajinských uprchlíků prostřednictvím krajských a státních ubytovacích kapacit.

Zdroj: Ministerstvo vnitra