BRUNTÁLSKO | Míra nezaměstnanosti v okrese Bruntál v srpnu klesla na 6,6 procent. Je nejnižší od roku 1998. Počet nabízených pracovních míst v okrese se pohybuje kolem tisícovky. Stovky volných míst nabízí i zaměstnavatelé v Bruntále.

Foto: ilustrační – Pixabay

Úřady práce v okrese Bruntál k 30. srpnu evidovaly 994 volných pracovních míst a 4368 nezaměstnaných. „Zaměstnavatelé mají největší zájem o svářeče, pomocné dělníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, nástrojáře a kuchaře,“ informovala mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Firmy mají dále zájem o seřizovačce a obsluhu obráběcích strojů, instalatéry, potrubáře stavební zámečníky a stavební klempíře, číšníky a servírky. V okrese Bruntál je také poptávka po lékařích – specialistech.

Ve městě Bruntále klesla míra nezaměstnanosti na 6,7 procent. Vloni v tomto období se pohybovala kolem 10 procent. I zde zaměstnavatelé volná místa mají. Opět nejčastěji poptávají svářeče a pomocné pracovníky do výroby, nebo řidiče nákladních automobilů.

„Co se týče obsazováním volných pracovních míst, tak sice s problémy, ale zatím se nám naše volná místa daří obsazovat,“ řekl Radek Krvač ze společnosti Styrogroup, a. s. a pokračoval:„Není velký výběr, výběrové řízení je na delší dobu, stává se, že si s pozvaných zájemců o práci nevybereme a je potřeba pohovory opakovat, ale nakonec místo zatím vždy obsadíme.“Nedostatek kvalifikovaných uchazečů řeší zaměstnavatelé zaškolováním. „Na každou pozici, ať už dělnickou, nebo THP, si dokážeme zaměstnance zaškolit, zprostředkovat a naučit veškeré požadované dovednosti a zajistit veškerou potřebnou dokumentaci,“ uvedla Petra Dvořáková ze společnosti Alfun, a. s. a dodala: „Důležitá je samozřejmě u každého zaměstnance ochota se učit a pracovat.“

Za situaci na trhu práce může dobrá kondice české ekonomiky a vliv mají také služby zaměstnanosti. „Úřad práce ČR klade větší důraz na cílenou a individuální práci s klientem,“ doplnila Kateřina Beránková z Úřadu práce ČR. Jde například o pomoc při odstraňování bariér u dlouhodobě nezaměstnaných, hledání způsobů jak nově evidované uchazeče o zaměstnání co nejdříve vrátit do pracovního procesu a obsadit co nejvíce volných pracovních míst.

Zdroj: MěÚ Bruntál