BRUNTÁLSKO | Nekolkované cigarety a tabák měli uschován na různých místech, například v pračce či ve starém sporáku.

Foto: Policie ČR

Dlouhodobé rozpracování akce z vlastních poznatků policistů oddělení hospodářské kriminality vyvrcholilo minulý týden zadržením čtyř osob ve věku od pětačtyřiceti do šestapadesáti let a to v souvislosti s nezákonným dovozem a prodejem nekolkovaných cigaret a tabáku.

Tři desítky policistů a policejní psovod se speciálně vycvičeným psem, zasahovali na různých místech okresu Bruntál a Opava současně a provedli 13 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor.

„Zajistili 42 kilogramů sypaného tabáku, přes 5 tisíc cigaret, váhy a sáčky sloužící k distribuci, vozidlo, které bylo použito při páchání trestné činnosti, několik mobilních telefonů a hotovost přesahující 98 tisíc korun. Policejní komisař následně obvinil tři muže a jednu ženu ze zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby,“ informovala mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

„Obviněným je kladeno za vinu, že nejméně od začátku roku 2016 do svého zadržení měli nakupovat v zahraničí či na území naší republiky cigarety různých značek a řezaný sypaný tabák, které nebyly opatřeny tabákovou nálepkou označující zboží pro daňové účely. Takto nakoupené zboží měli skladovat ve svých bydlištích a garáži na Bruntálsku a Opavsku. Jeden z obviněných ke skladování zboží používal i nemovitosti svých známých. Neoznačený tabák a nekolkované cigarety pak měli prodávat různým osobám nejčastěji z okresu Bruntál,“ řekla dále Jiroušková.

Krabičku cigaret za 50 až 55 korun a kilogram tabáku od 400 až po 800 korun. „Na zajištěném tabáku a cigaretách, při spotřební dani 2 185 korun za kilogram tabáku a 2,57 korun za jeden kus cigarety, je daňový únik ve výši přesahující 109 tisíc korun. Obviněným hrozí trest odnětí svobody do výše osmi let. Jeden z obviněných je stíhán vazebně, jelikož byl v minulosti za obdobnou trestnou činnost již soudem podmínečně odsouzen.  Většina z obviněných byla bez práce.  V návaznosti na tento případ je pravděpodobné, že počet obviněných osob není konečný,“ řekla dále Jiroušková.

„Při domovních prohlídkách policisté zajistili také ve třech nemovitostech omamné a psychotropní látky a touto trestnou činností už se zabývají policisté z oddělení obecné kriminality, kteří již dvě osoby obvinili,“ řekla závěrem Jiroušková.