MSK | Už jen do konce srpna mají lidé v Moravskoslezském kraji v rámci soutěže Baterkománie možnost nosit použité baterie do sběrných míst ve 22 zapojených městských úřadech a magistrátech. Podpoří tím nejen recyklaci baterií a s ní životní prostředí, ale také obecně prospěšné nebo charitativní projekty. Za každý vybraný kilogram baterií věnují totiž organizátoři soutěže, kterými jsou nezisková společnost ECOBAT a Krajský úřad Moravskoslezského kraje, 10 korun na vybrané projekty v Moravskoslezském kraji.

„Ke konci července bylo na kontě Baterkománie již 6 424 kg baterií a další přibývají,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT, a dodává: „Prostřednictvím Baterkománie se snažíme zvýšit množství baterií, které jsou v Moravskoslezském kraji vytříděny a předány k recyklaci. Potěšující zprávou je, že jsme na dobré cestě. Kraj sice ve sběru baterií patří dlouhodobě ke slabším, ale výsledky za první pololetí letošního roku naznačují zlepšení. V meziročním srovnání Severomoravané vytřídili o 9 % více, a to je velmi pěkné číslo, když vezmeme v úvahu, jaké problémy lidé musí řešit v souvislosti s opatřeními proti koronaviru.“

Do Baterkománie se zapojila města Bohumín, Bruntál, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Fulnek, Havířov, Horní Benešov, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Krnov, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Příbor, Rýmařov, Třinec, Vítkov a Vrbno pod Pradědem. Všechny tyto úřady umístily ve svých prostorách sběrné boxy s logem soutěže, do kterých úředníci, ale i běžní občané mohou odevzdávat použité baterie k recyklaci.

A které projekty obdrží finanční podporu?
V souladu s pravidly projektu Baterkománie v Moravskoslezském kraji, bude cílová finanční odměna až do výše 100 000 korun rozdělena mezi 3 projekty, které nominovaly 3 ve sběru nejúspěšnější úřady. O konečném pořadí však nerozhoduje absolutní množství, ale přepočet vybraných baterií na jednoho zaměstnance úřadu. Šanci díky tomu mají i menší úřady.

Seznam projektů nominovaných na finanční podporu je k dispozici na webu projektu Baterkománie zde. Typově jsou velmi pestré, od projektů v oblasti životního prostředí, oživování veřejných prostranství, sociálních služeb, až po pomoc lidem s hendikepem. Například jde o výsadbu stromů, pořízení nových kontejnerů na sběr použitého šatstva, speciálních zdravotních pomůcek pro hospic nebo iniciativa dětí z dětského domova zaměřená na úpravu a péči o veřejné prostranství.

Baterkománie má velkou podporu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a městských úřadů a magistrátů. Aktivně pracují na osvětě mezi občany, což se pak odráží i v dosažených výsledcích. Ve většině zapojených městských úřadů sběrné nádoby zůstanou i po skončení projektu.

Výsledky soutěže měst budou slavnostně vyhlášeny 13. října 2020. V tento den budou také předány finanční šeky zástupcům vítězných projektů.

Recyklací chráníme životní prostředí aneb proč třídit baterie
Když hodíte použitou baterii do popelnice na směsný odpad, skončí na skládce nebo ve spalovně. V obou případech se z ní uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Když ale absolvujete pár kroků navíc k nejbližšímu sběrnému místu, pak nejenže přírodu neznečisťujete, ale navíc ji šetříte, protože díky recyklaci z použitých baterií získáváme druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů. Recyklace není jen hezké slovo, ale skrývá se za ním proces, jehož prostřednictvím jsme schopni ze 100 kilogramů baterií získat 65 kilogramů kovonosných surovin, které znovu slouží lidem k užitku.

Sběrná místa, kde je možné odevzdat baterie, najdete dnes na každém rohu
Cesta recyklace začíná tím, že použité baterie odnesete na sběrná místa, kterých je po České republice už přes 20 000. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Na popularitě získává odevzdávání baterií v obchodech. Ty mají dokonce ze zákona povinnost ve svých provozovnách sběrné boxy umísťovat. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie. V řadě firem také zaměstnavatelé zřizují sběrná místa. Najdete je též na obecních a dalších úřadech. V obcích léta také dobře fungují sběrné dvory. A pokud si stále nejste jisti, kde najdete nejbližší sběrné místo, pak využijte internetový vyhledavač na adrese mapa.ecobat.cz.