ČR | Letošní zima je celkem mírná, ale zdaleka není u konce. Děláte si starosti s náklady na topení? Nejste sami. Odborníci z britské spotřebitelské organizace Which? věnovali svůj čas odhalení různých způsobů, jak energii jednoduše ušetřit bez ztráty tepla pro útulný domov.

Uniká vám teplo ven, když máte radiátor pod oknem? Zahřejete se rychleji, když nastavíte termostat na vyšší stupeň? Opravdu je šetrnější sprchování než plná vana?

Proč je radiátor pod okny?

Není tam jen váš – takto je umístěno 90 % radiátorů. I když se to může zdát divné, je to tak správně. Dříve byla okna nedokonalejší a radiátory měly za úkol ohřát chladný vzduch, který jimi pronikal, než se dostal do místnosti. Dnes tento problém neexistuje, takže si nemusíte dělat starosti se ztrátou tepla. Přicházíte jimi maximálně o desetinu tepelné energie. Více jí může unikat zdmi, okolo 35 %.

V dnešní době bývají radiátory pod okny spíše z estetických a praktických důvodů –podél ostatních zdí tak zbývá více místa pro skříně a další nábytek. Máte-li jednoduchá, ne dvojitá okna, udržet teplo vám pomohou závěsy. Ovšem jen za předpokladu, že se nezatahují před radiátorem, nýbrž za ním.

Vypínat nebo nevypínat, když jedeme pryč?

Jedete-li na zimní dovolenou, vyplatí se topení vypnout. Spotřebujete ho pak při intenzivnějším vyhřívání místností těsně po návratu dohromady méně, než kdybyste jej nechali po celou dobu své nepřítomnosti slabě topit.

To neplatí jen v čase tvrdších mrazů, kdy hrozí, že trubky zamrznou. V takových obdobích je vhodně použít časový spínač na zhruba hodinu denně. Mělo by to stačit, aby voda v systému nezamrzla. Nejvhodnější je nastavit spínač na hodinu po východu slunce, kdy bývá teplota nejnižší.

Ohřeji se rychleji, když zesílím topení?

Neohřejete. Termostat neovlivní dobu zahřívání místnosti, protože hlídá jen konečnou teplotu. Když jej nastavíte na 25 °C, i když potřebujete 20 °C, žádný čas nezískáte. Spotřebujete více energie a nakonec bude tepleji, než jste skutečně chtěli. Buď se obrňte trpělivostí, nebo si pořiďte chytrý termostat. Ten pak můžete ovládat na dálku třeba z chytrého telefonu a při návratu vkročíte do příjemně vytopeného domova. Chytré termostaty vám umožní také nastavit odlišnou teplotu pro různé místnosti.

Plýtvají elektřinou spotřebiče ve stand-by módu?

Pokud spotřebič necháváte v pohotovostním (stand-by) režimu, rozhodně plýtváte penězi. Dobrou zprávou je, že podle pravidel nesmí žádný spotřebič prodaný v EU po roce 2010 mít pohotovostní spotřebu vyšší než 1 Wh. Doma jich však míváme tolik, že v součtu se jedná o mnohem větší spotřebu. Podle průzkumů utratí za elektřinu použitou v pohotovostním režimu jedna domácnost ve Spojeném království v průměru 30 liber ročně.

Ušetřím sprchováním?

Zda spotřebujete méně vody při sprchování, než kdybyste si napustili vanu, zaleží na tom, jak to uděláte. Do vany potřebujete okolo 80 litrů, zatímco pětiminutové sprchování znamená 60 litrů. Ze silné sprchy jich však může vytéct až 130 l. Je také důležité, jak vodu ohříváte a jak teplou ji máte rádi. Existují ovšem různé sprchy a některé z nich slibují padesátiprocentní úsporu vody.

Je noční elektřina levnější?

Ti, co mají příslušný tarif, mají levnější spotřebu v určitou denní nebo noční dobu. Je jich obecně menšina, protože tuto možnost nenabízejí všichni dodavatelé a všem zákazníkům.

Důvodem „levnější“ elektřiny je skutečnost, že elektrárny nemohou být jednoduše zastaveny, když lidé spí a spotřeba je menší, ale vyrobenou elektřinu nelze skladovat. Proto je vhodné ji nabídnout levněji, než aby zůstala nevyužita.

Zdroj: dTest