KRNOV | V Krnově, stejně jako jinde v republice, se potýkají s dlouhodobým vláhovým deficitem v půdě, který umocnil nedostatek sněhu v letošní zimě i mizivé dešťové srážky v jarních měsících. Nízké nasycení půdy v hloubce pod jeden metr pak přispívá k poklesu hladin podzemní vody. Navenek se tento stav projevuje mimo jiné také usycháním stromů. A to jak nových výsadeb, tak již vzrostlých jedinců.

Foto: MěÚ Krnov

„Z nových výsadeb jsme zatím zaevidovali kolem padesátky stromů, které uhynuly kvůli historickému nedostatku podzemní vody. V případě, že jsou už po záruce a tedy v naší péči, tak je postupně odstraňujeme a nahradíme je novými na podzim. Stromy, jež jsou v záruce, zatím zůstávají na místě a jednáme s firmami o jejich reklamaci,“ uvedla Petra Mužíková z odboru životního prostředí. Letitější stromy jsou odolnější, ale i mezi nimi se najdou jedinci, kteří nedostatek vody nezvládli. „Jde především o břízy, smrky a lípy, například v ulicích U Požárníků, Vaškově, Výletní, Staré Ježnické nebo na Sídlišti pod Cvilínem,“ upřesnila Petra Mužíková.

Přestože úhyn nových stromů zatíží městský rozpočet, město bude ve výsadbách pokračovat. „Stromy, ale i keře a trávníky, tvoří zasakovací pásy, které udržují vodu v krajině. Výpar ze stromů navíc výrazně posiluje podíl vody procházející malým hydrologickým cyklem a také ochlazuje vzduch, proto se i v letních měsících můžeme cítit ve městě příjemněji. Abychom předcházeli podobné situaci, v jaké jsme se ocitli letos, bude potřeba sázet především teplomilnější druhy odolné vůči suchu a tím druhovou skladbu dřevin adaptovat na změnu klimatu. Ve městě se tak začnou více objevovat javory, jerlíny, duby, dřezovce nebo jeřáby,“ uzavřela Petra Mužíková.

Zdroj: MěÚ Krnov