ČR | Sůl zkrátka není vždy nad zlato. Můžeme ji snadno nahradit, aniž by naše strava ztratila chuť, vůni a šmrnc. Výzkumy ukazují, že lidé za den zkonzumují zhruba o 50 % více soli, než by bylo dostačující. Zvyšují tak riziko vzniku hypertonie, která může být životu nebezpečná.
Většinu soli přijímáme v balených potravinách a v restauracích. Co můžeme změnit, jsou vlastní zvyklosti, ať už při vaření nebo u stolu. To ovšem neznamená, že bychom měli rezignovat na ochucení jídel. Stačí zvolit správné koření.
Bylinky používejte čerstvé nebo sušené. Jsou plné vitaminů a minerálů. Polévková lžíce kerblíku obsahuje 26 mg vápníku a 90 mg draslíku. Čtvrt hrnku čerstvé petrželky vám dodá čtvrtinu denní potřeby vitaminu C a vitaminu A. Bylinky přidají vašemu jídlu aroma i chuť, takže vám sůl vůbec nebude chybět. Použijete-li hrst čerstvé bazalky nebo petrželky do salátu, můžete méně osolit zálivku.
Pálivá omáčka je také dobrým řešením. Podle nedávné studie používají milovníci ostrých chutí méně soli než ti, kteří pálivá jídla neradi. Hotové ostré omáčky nebo zálivky sůl často obsahují, proto strávník nemá potřebu si ji do pokrmu dále přidávat. Je však třeba vybírat obezřetně – některé tekuté kořenící výrobky obsahují soli příliš mnoho. Vyhledávejte takové, které mají nízký nebo žádný obsah soli.
Citron a limetka umějí vhodně vylepšit pokrmy, jejich chuť je pak svěžejší a zajímavější. Používejte čerstvě vymačkanou šťávu s dření nebo bez ní nebo podle chuti i celé kousky plodu. Lze je přidat při samotném vaření i do hotového jídla. Velmi dobře se hodí k rybě, drůbeži, celozrnným výrobkům nebo zelenině.
Zdroj: dTest