MSK, BRUNTÁLSKO (FOTO) | V Moravskoslezském kraji se za rok 2020 stalo celkem 9 tisíc 197 dopravních nehod, na Bruntálsku 907. Nejtragičtější událost se stala v Oborné u Bruntálu. Přečtěte si článek a podívejte se na prezentaci moravskoslezské policie!

Foto: Policie ČR

Jako v celé České republice došlo také v Moravskoslezském kraji k poklesu nehodovosti, a to o 10,27 procent. Důvodem je pandemie koronaviru. Na snížení nehodovosti a poklesu v dalších základních ukazatelích a také činnosti policistů se podílelo i vyhlášení nouzového stavu a s tím související omezení volného pohybu, cestování a zavádění hygienických opatření.

Ze statistických ukazatelů roku 2020 vyplývá, že na našich silnicích zemřelo v roce 2020 o 15 osob méně (38), než tomu bylo v roce uplynulém (53). Pokles se projevil také u lehce zraněných osob (-369) a nehod, kdy byl viník pod vlivem alkoholu (-8) a drog (-5). Nárůst o čtyři byl u těžce zraněných osob (154).

Nejtragičtější den byl pátek 3. července

V Moravskoslezském kraji celkem došlo za rok 2020 k 9 197 nehodám, což je o 1 053 méně než v roce předchozím. Nejvíce osob zemřelo na našich silnicích v červenci, a to sedm osob, v únoru a listopadu čtyři osoby. „Hlavní příčinou dopravních nehod stále zůstává způsob jízdy, následují nedání přednosti v jízdě a nepřiměřená rychlost,“ informovala mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Nejtragičtější den na silnicích Moravskoslezského kraje byl pátek 3. července 2020, kdy zemřely při nehodách čtyři osoby. K nejvyššímu počtu usmrcených za rok došlo v okrese Frýdek-Místek (14), poté následovaly shodně Opava a Karviná (6). Z nejohroženějších účastníků silničního provozu přišlo o život osm chodců, šest cyklistů a pět motocyklistů.

Na Bruntálsku se bouralo 907 případech

Zaměříme-li se na vývoj nehodovosti v jednotlivých okresech, tak i zde se pokles odráží, vyjma jednoho (Karviné). Nechvalné prvenství v rámci Moravskoslezského kraje zaujímá Ostrava, kde došlo ke 2 669 dopravním nehodám, následuje okres Frýdek-Místek s celkovým počtem dopravních nehod 1561. „V závěsu je Karviná, kde se událo 1 513 nehod, což je o 14 více než loni. V Opavě se bouralo v 1 331 případech, v Novém Jičíně evidujeme 1 216 a nejnižší počet 907 nehod byl jako každoročně v okrese Bruntál,“ pokračovala mluvčí Jiroušková.

Co se týká činnosti moravskoslezských policistů, kromě běžného výkonu služby, realizovali v průběhu roku také přes šest desítek dopravně-bezpečnostních akcích, při kterých zjistili 96 216 přestupků a celkem uložili příkazem na místě částku přesahující 44 milionů korun. Při silničních kontrolách bylo 3 177 řidičů pod vlivem návykových látek. Dále bez jednoho v 19 tisících případech telefonovali řidiči za jízdy, což je o 234 případů více, než v roce 2019.

Od října 2020 zahájilo provoz detašované pracoviště Dálničního oddělení Ostrava se sídlem v Nošovicích. Policisté monitorují provoz na dálnici D48.

„Dopravní policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje se budou zaměřovat letošní rok nejen na priority celorepublikové, ale budou pokračovat také v nastavených prioritách našeho kraje, kterými jsou užívání telefonu za jízdy, způsob jízdy a nepřiměřená rychlost,“ uzavřela mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Zdroj: Policie ČR