Česká republika (ČR) je jedním ze světových lídrů v užívání bezkontaktních karet a je otevřeným trhem pro moderní technologie v oblasti bezhotovostních plateb. U sítě platebních termínů je ale stále co zlepšovat. Pomáhá s tím projekt „Česko platí kartou“, který bude fungovat nejméně do roku 2022.

Foto: ilustrační – Pixabay

Díky němu si lze požádat o platební terminál a získat ho zdarma stejně jako s ním spojené služby včetně nulových transakčních poplatků z realizovaných plateb. Do projektu se nově zapojili další poskytovatelé terminálů – Global Payments, Revo a Moneta Platební služby, obchodníci tak budou mít větší možnost výběru.

V loňském roce bylo v ČR celkem 25 terminálů na 1 000 obyvatel, evropský průměr byl přitom 32 terminálů na 1 000 lidí. Zlepšit tuzemskou situaci pomáhá právě projekt „Česko platí kartou“.

„Je to jako by se uvolnila stavidla na mlýnská kola, tak by se dal vzletně popsat program bezhotovostních plateb a s tím spojených platebních terminálů zdarma,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „ Jsem velmi rád, že je možné v rámci projektu získat výhodně nejen platební terminál, ale i platební bránu, která je klíčová pro rozvoj podnikání v oblasti on-line prodeje, který v loňském roce zaznamenal téměř třetinový nárůst.“

Drobní živnostníci, firmy a nově i samosprávy, tedy města, obce a kraje, mohou díky projektu „Česko platí kartou“ získat platební terminál zdarma, a to bez poplatků za instalaci. Proces žádosti je velmi jednoduchý, stačí vstoupit na stránky www.ceskoplatikartou.cz, zvolit si jednoho z poskytovatelů terminálu nebo online platební brány a projevit zájem vyplněním online formuláře. Po vyplnění formuláře podnikatel či úřad obdrží nabídku na šestiměsíční období zdarma a pokud pro něj bude akceptovatelná, podepíše s daným poskytovatelem smlouvu bez dalších závazků po uplynutí bezplatného období.

Bezplatné je také zaškolení, pronájem, provoz a transakce. Po uplynutí šesti měsíců mohou uživatelé terminál také zdarma vrátit. Dosud tak firmy a OSVČ získaly tímto způsobem víc než čtyři a půl tisíce terminálů.

„Platební terminály pro bezhotovostní platby jsou v době koronaviru zejména pro malé obchodníky nezbytným a velmi praktickým nástrojem, který jim může významně pomoct hned po otevření obchodů, říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková.

„Děkuji všem partnerům, kteří i v této velmi ekonomicky složité době chtějí do projektu investovat a podpořit tak zejména živnostníky a malé firmy. Současně podpoří i malé obce, ty budou moct nově nabídnout platbu kartou přímo na obecním úřadě. Je také důležité, že se do projektu zapojili noví partneři, zájemci si tak mohou vybrat z širší nabídky,“ říká ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO Pavel Vinkler, který vede s projektem související pracovní skupinu.

Nejvíc terminálů zdarma (26 %) díky projektu nyní využívají gastronomické provozy (restaurace, kavárny). Pětina žadatelů o terminál podniká ve službách, jako jsou kosmetické salóny (12 %), fitness centra, autoservisy a opravny. Na pomyslné čtvrté příčce se umístily specializované prodejny (16 %) a na páté pak majitelé ochodů s potravinami včetně pekáren a stánkového prodeje (14 %).

Podle dat společnosti Mastercard se během koronakrize využívání bezhotovostních plateb zvýšilo o 45 %. Vzrostly také e-commerce obraty, a to o 29 %. Bezhotovostní platby u on-line nákupů nyní volí drtivá většina lidí, pouze 14 % využívá dobírku a platby v hotovosti. Proto projekt „Česko platí kartou“ znamená nejen terminál, ale také on-line platební bránu, která je pro e-shopy v současné době nepostradatelným nástrojem.

Na programu „Česko platí kartou“ spolupracují karetní společnosti Mastercard a Visa, poskytovatelé terminálů ČSOB, FiskalPro, KB SmartPay a Dotypay (předchozí SoliteaPay). Nově do programu vstoupili i další poskytovatelé terminálů a on-line platebních bran Global Payments, Revo a Moneta Platební Služby. Kromě MPO ho podporují také Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Svaz obchodu a cestovního ruchu, Svaz průmyslu a dopravy, Asociace českého tradičního obchodu, Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv.

Zdroj: MPO