MSK | Naše posádky zasahovaly během loňského roku celkem u 121 228 osob, což je o 4% více, než v roce 2023. Posádky tedy denně vyjížděly průměrně k 332 pacientům. Sanitní vozidla přitom vyjela celkem téměř 137 000 krát, což činí 375 výjezdů za čtyřiadvacet hodin.

Foto: ZZS MSK

Krajské zdravotnické operační středisko (KZOS) 

Pracovníci KZOS – operátorky a operátoři, vedli v období uplynulého roku okolo 400 000 hovorů, tedy přes tisíc denně. Na tísňových linkách ZZS přitom proběhlo přibližně 195 tisíc volání. Další množství telefonátů vedli operátoři s posádkami, či zdravotnickými zařízeními.  

 

Tělesná onemocnění

Převážnou většinu zásahů našich posádek tvoří náhle vzniklá nebo prudce zhoršená somatická onemocnění. Pacientů v této kategorii ošetřili záchranáři na území Moravskoslezského kraje bezmála 80 000, což je o tři tisíce více, než předloni a o 23 000 více, než v roce 2010. Téměř šest stovek nemocných jsme museli resuscitovat, protože u nich došlo k selhání základních životních funkcí. Dalším 1424 již záchranáři nemohli pomoci. Ve 2791 případech posádky ZZS MSK zasahovaly u nemocných s cévní mozkovou příhodou. S akutními koronárními obtížemi bylo ošetřeno téměř tisíc pacientů. Mezi další časté příčiny výjezdů k interním stavům patřily kolapsové stavy, dechová tíseň, bolesti na hrudi, epileptické nebo astmatické záchvaty a jiné.

 

Úrazy

Zasahovat jsme museli také u bezmála 25 tisíc pacientů, kteří utrpěli nějaký úraz či nehodu. Převážně šlo o lehčí či středně těžká traumata, která neohrožovala život. Ve vážném stavu se však nalézalo sedm set zraněných a pětadevadesát (o téměř polovinu více, než v roce 2022), pak musely posádky resuscitovat. Lékaři záchranné služby již nemohli zachránit 113 postižených, což znamená pokles o 14 osob oproti předchozímu roku. Tito pacienti na následky svých zranění zemřeli buď ještě před příjezdem ZZS, nebo jim přes veškerou poskytovanou péči podlehli během zásahu. 

 

Resuscitace

Resuscitaci záchranáři v našem kraji v minulém roce zahájili při 882 zásazích, kdy u pacientů došlo k selhání základních životních funkcí. Jedná se nárůst o dvacet případů ve srovnání s rokem 2023. Úspěšnost našich týmů přitom byla vysoká, protože ve více než 43% resuscitací se jim podařilo obnovit činnost srdce a pacienta následně předali do další péče ve zdravotnickém zařízení. 

 

Onemocnění psychiatrická a sebevraždy

Naše týmy vyjížděly rovněž k nemocným s psychickými obtížemi, kterých ošetřily 6298, což bylo o šest procent více, než v předloňském roce. Nárůst zásahů v této skupině nemocných je meziročně dlouhodobě kontinuální.  Jednalo se především o pacienty s depresemi, akutními psychotickými stavy, ale také například se závislostmi. V 1403 případech jsme dále zasahovali u lidí, u nichž došlo k sebe poškozování, nebo se pokusili o sebevraždu. Sedmadvacet těchto pacientů záchranáři oživovali a 78 dalších, k nimž naše týmy přijely, si záměrně přivodilo smrt. 

Výjezdy sanitních vozidel

V Moravskoslezském kraji vyjíždělo ze třiatřiceti základen k pacientům 65 posádek ZZS. Zdravotnická záchranná služba disponuje dvěma typy výjezdových skupin: s lékařem a bez lékaře. Lékařské posádky zasahují v systému rychlé lékařské pomoci (RLP) nebo rendez-vous (RV). Tyto týmy uskutečnily v roce 2024 dvacet tisíc výjezdů. V režimu rychlé zdravotnické pomoci (RZP) jich bylo minulý rok realizováno téměř 117 000, což je meziročně o čtyři a půl tisíce více. Pro srovnání, v roce 2010 nelékařské týmy ošetřily pouhých 64 000 pacientů. Právě posádky RZP jsou často velmi vytížené, a to především v městských aglomeracích.      

 

Letecká záchranná služba

Kromě sanitních vozidel je v rámci zásahové činnosti k dispozici také vrtulník letecké záchranné služby. Stroj s volacím znakem „Kryštof 05“ má na svém kontě za uplynulý rok celkem 702 misí, což je o padesát více, než v roce 2023 a posádky přitom na misích strávily 883 hodin. Až na sedmadvacet letů, kdy LZS prováděla transporty vážně nemocných či zraněných ze zdravotnických zařízení, zpravidla na specializovaná pracoviště fakultních nemocnic, byly všechny ostatní vzlety do terénu. V nočních hodinách přitom proběhlo 112 letů vrtulníku LZS.  

 

Povodně 2024

Do činnosti ZZS MSK v září 2024 výrazně zasáhly povodně. Během kritických dní byl navýšen počet výjezdových skupin o deset posádek. Některé týmy bylo nezbytné z důvodu ohrožení povodňovou situací redislokovat do náhradních prostor, dostupnost přednemocniční neodkladné péče na území kraje se však podařilo plně zachovat. V nejkritičtější dnech přitom došlo k 100% nárůstu zásahů vrtulníku LZS. Stejně tak se zdvojnásobil počet hovorů, odvedených operátory a dosáhl dvou tisíc během čtyřiadvaceti hodin.    

 

Speciální týmy  

V rámci ZZS MSK pracují také skupiny, jejichž členové zasahují při událostech mimořádného rázu: 

Tým pro specializované činnosti je povoláván k zásahům, jež přesahují běžné podmínky, či standard. V roce 2024 pracoval u 55 událostí, jako byla nehoda vlaku, požáry výškových budov nebo průmyslové haly, povodně, nehody, či únik chemické látky. Realizoval také transporty s potřebou vysoce specializované péče o pacienta, nebo zajišťoval součinnostní spolupráci při společných zásazích složek IZS.  

Intervenční tým poskytuje na místě zásahu ZZS první psychickou pomoc blízkým, či pozůstalým pacienta. Jeho členové jsou povoláváni k obtížným, náhlým a tragickým událostem. Loni zasahovali u více než dvou set případů a podporu poskytli 747 zasaženým s akutní stresovou reakcí. Činnost týmu výrazně umocnily povodně a zapojení do poskytování psychosociální pomoci při této mimořádné události. Interventi ZZS jsou součástí krajského zdravotnického intervenčního týmu, který propojuje tyto pracovníky napříč zdravotnickými zařízeními v Moravskoslezském kraji a umožňuje efektivní poskytování tohoto druhu pomoci. 

Zdroj: Lukáš Humpl tiskový mluvčí ZZS MSK

Foto: ZZS MSK

Foto: ZZS MSK

Foto: ZZS MSK

Foto: ZZS MSK