MSK | Zatímco za celý loňský rok eviduji hasiči v Moravskoslezském kraji celkem deset osob, které zahynuly při požárech, z toho sedm osob v přímé souvislosti s požárem, za první tři týdny roku 2019 už jsou v našem kraji zaznamenány tři oběti – všechny o uplynulém víkendu. A to je velmi varující…
Hasiči vyjížděli k prvnímu tragickému požáru půl hodiny před páteční půlnocí 18. ledna 2019 do Kozlovic, místní části Měrkovice. Hořelo v kotelně restaurace, kde často přespával se souhlasem provozovatele muž, pomáhající v restauraci. Požár s celkovou škodou 1000 korun nepřežil.
U druhého tragického požáru zasahovali v sobotu 19. ledna 2019 večer ve Fulneku, místní části Stachovice, kde hořela unimobuňka. V ní také často přespával muž, který požár nepřežil, údajně se souhlasem majitele. Předběžná škoda činí 5000 korun.
Ke třetímu tragickému požáru v rámci Moravskoslezského kraje vyjely jednotky hasičů v neděli 20.ledna 2019 v podvečer do bytového domu ve Frýdku-Místku. Požár nepřežila seniorka, předběžná škoda na bytě byla odhadnuta na 200 tisíc korun.
Kdo za tragické požáry může?
O možnostech fatální nedbalosti či neopatrnosti především ze strany obětí požárů můžeme nyní, kdy není známa ani u jedné z tragických událostí přesná příčina vzniku požáru, pouze spekulovat. Zcela zbytečná nedbalost a neopatrnost osob bývá v posledních letech u požárů na území Moravskoslezského kraje velmi často příčinou nebo spolupříčinou tragických požárů, které přitom mívají zanedbatelnou škodu. Mezi nimi nebezpečné používání otevřeného ohně – hlavně zápalky a zapalovače, cigarety a svíčky, popř. ponechání otevřeného ohně při vaření bez dozoru. A přitom by stačilo pouze používat zdravý selský rozum…
A minimálně jednu oběť – seniorku z bytového domu ve Frýdku-Místku – mohl zachránit včas namontovaný hlásič požáru. Jeho ostrý zvuk by mohli nepochybně uslyšet jak sousedi, tak třeba i pečovatelka, která paní chodila pravidelně pomáhat.
Nová čidla v bytech již zachraňují
Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) pokračoval i loni v aktivní spolupráci na dvou projektech poskytování a montování hlásičů požáru a detektorů oxidu uhelnatého do obecních bytů v Ostravě a „seniorských“ bytů v Moravskoslezském kraji. Do bytů bylo či bude namontováno bezmála 17 tisíc „čidel“.
Projekt 1 pro seniory: zapojeny HZS MSK a Moravskoslezský kraj a Senior Pointy. Ve 2 vlnách bude osazeno celkem 2090 hlásičů požárů a 2090 detektorů CO. Náklady cca 2,3 miliony korun. První vlna hotova, druhá vlna bude zahájena v únoru 2019.
Projekt 2 pro Ostravu: zapojeny HZS MSK, Statutární město Ostrava a městské obvody. Ve 2 vlnách bude osazeno celkem 10 730 hlásičů požáru a 2030 detektorů CO. Náklady cca 5,6 milionu korun. První vlna téměř hotova, ve druhé vlně již nainstalováno na 1500 hlásičů požáru, především v obecních bytech v Ostravě-Jihu.
Detektory CO instalované v rámci ostravského projektu reagovaly od poloviny loňského roku již minimálně ve 23 případech, hlásiče požáru minimálně ve 2 případech, kdy pomohly zachránit lidské životy, zdraví či majetek.
Zdroj: HZS MSK