MSK | Profesionální hasiči, ať už z HZS Moravskoslezského kraji či ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně, se od zjištění koronavirové nákazy na území České republiky a Moravskoslezského kraje aktivně zapojili do zajištění ochrany obyvatelstva, logistiky, výpomoci dalším složkám IZS, jakož i orgánům kraje, obcí a měst a zajišťováním dalších služeb pro obyvatelstvo i zdravotníky. Jejich kolegové z moravskoslezských sborů dobrovolných hasičů přitom nezůstávají pozadu.
Příslušníci HZS MSK společně s kolegy ze Záchranného útvaru nejprve vybudovali celkem devět fixních odběrových míst u různých nemocnic ve všech šesti okresech Moravskoslezského kraje.
Speciální odběrové stany jsou určeny především pro řidiče či osádky osobních automobilů a někdy i pro pěší příchozí. Jde o velký stan, do kterého občan přijede osobním automobilem, nevystupuje z něj a zdravotní sestra mu odebere potřebný vzorek přímo ve vozidle. Součástí stanu jsou dvě (zelené) stavební buňky jako zázemí pro zdravotnický personál, který vzorky od občanů odebírá.
Odběrová místa u nemocnic tak má pět ze šesti okresních měst Moravskoslezského kraje, když Ostrava hned dvě (Fakultní a Městská nemocnice) a nemá ho Bruntál, ale nedaleký Krnov. Mimo okresní města jsou odběrové stany u nemocnic v Havířově a Třinci-Sosně.
Součástí výpomoci je i zápůjčka speciálních masek Dräger s filtry v péči HZS MSK a současně školení zdravotnického personálu, který obsluhuje zmíněná fixní odběrová místa u moravskoslezských nemocnic. Tyto prostředky mohou ve vymezených případech nahradit chybějící respirátory FFP3, přičemž zabezpečují mnohonásobně vyšší ochranu osoby, jež je užívá.
Pro Policii ČR obě hasičské složky (HZS MSK a ZÚ) postavily i s pomocí svých automobilových jeřábů a další techniky betonové zábrany na celkem 28 hraničních přechodech se Slovenskem a Polskem. Tato opatření mají zabránit nekontrolovanému přechodu státních hranic z důvodu rizika koronavirové infekce.
HZS MSK zajistil již v sobotu 21. března 2020 ráno převoz celkem 26 českých turistů z polských Katovic domů do ČR hasičským autobusem. Vraceli se z Afriky a jiná šance na přechod polsko-české hranice pro ně nebyla možná. Z hasičského autobusu vystoupili už za dvě hodiny v Karviné.
Od středy 26.3.2020 do úterního poledne 31.3.2020 HZS MSK převezl svými vozidly z parkoviště naproti Domu kultury Ostrava – po nutných karanténních procedurách – celkem 27 českých občanů z Ostravy do svých domovů prakticky ve všech šesti okresech Moravskoslezského kraje. Cestující se předtím museli složitě vracet z Evropy i amerického kontinentu.
Odpovědné úřady zjistily, že hasiči se dobře vyznají i v logistice zásobování obyvatelstva ochrannými prostředky. Proto HZS MSK vybudoval v Ostravě-Hrabůvce na zadání našeho krajského úřadu Krajské distribuční centrum osobních ochranných prostředků (neveřejné) jako další z několika článků leteckého mostu Čína-ČR. Převážejí sem potřebné zásilky z Číny kolegové ze Záchranného útvaru, a to přímo z Pardubic-Opočínku. Příslušníci HZS MSK pak převážejí tyto prostředky dál po kraji – do distribučních středisek ve všech šesti okresech Moravskoslezského kraje podle požadavku krajského úřadu. Pouze první dny vypomáhala vozidla krajského úřadu.
Jde o distribuci ochranných roušek, respirátorů, ochranných obleků, brýlí a dalších prostředků osobní ochrany. S příslušníky HZS MSK v tomto Krajském distribučním centru spolupracují dobrovolní hasiči z Ostravy-Radvanic. Centrum vede velitel jejich jednotky, který je zároveň příslušníkem HZS MSK. Počet balíků, které zde prošly rukama hasičů, odhaduje na konci března už na několik tisíc.
Dobrovolní hasiči z Radvanic vedle toho zajišťují pro Statutární město Ostrava výdej dezinfekce a také rozvoz a výdej ochranných roušek v ostravském obvodu Radvanice a Bartovice.
Takto zapojených jednotek SDH a dobrovolných hasičů a hasiček je po celém Moravskoslezském kraji mnoho a jejich hlavním přáním jistě není být uveden na novinových řádcích, ale pomáhat svým bližním. V jednotlivých městech a obcích se starají o distribuci ochranných roušek, gelů, ale i o rozvoz stravy potřebným, zvláště seniorům.
Na několika místech kraje se dobrovolní hasiči zapojili do organizace front občanů, čekajících na nákup potravin, mnohdy vybaveni desinfekčními prostředky na ruce čekajících lidí. Jiní zase i pomocí megafonů, když nefungoval místní rozhlas, informovali své sousedy a další občany o opatřeních v souvislosti s vyhlášení nouzového stavu na území ČR.
A příslušníci hlučínského Záchranného útvaru se v uplynulých dnech vyznamenali při nekončící vykládce a následné distribuci ochranných prostředků přímo z letiště v Pardubicích do skladu v Opočínku a pak do několika nejbližších krajských měst, tedy i do Ostravy. Denně jim prošly rukama tisíce krabic zdravotnického materiálu. Systém distribuce, který zajišťují hasiči, se tedy opět ukazuje jako nejefektivnější…
„V tuto chvíli ještě zdaleka není čas hodnotit poskytování celého ´servisu´ ze strany hasičů, protože to nejhorší nás asi teprve čeká, nicméně je nadmíru jasné, o koho se v případě krizového stavu mohou obce a města a samozřejmě kraj opřít,“ poznamenal k zapojení moravskoslezských hasičů ředitel HZS MSK brig. gen. Vladimír Vlček.
Zdroj: Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje