MSK | Celní úřad pro Moravskoslezský kraj má kromě svých hlavních kompetencí, jakými jsou správa cel a spotřebních daní, na starost také vybírání a vymáhání peněžitých plnění v rámci dělené správy. V praxi to znamená, že každý, kdo dluží státnímu orgánu, jako například Policii České republiky, České obchodní inspekci, Státní zemědělské a potravinářské inspekci atd., může obdržet dopis od Celní správy České republiky s výzvou k uhrazení nedoplatku. Za nezaplacenou pokutu za dopravní přestupek mají celníci oprávnění zabránit řidiči v další jízdě.
S touto kompetencí celní správy se nepřímo setkávají řidiči, které hlídka zastaví za účelem provedení běžné kontroly. V rámci ní si celník v aplikaci z důvodu zjištěných nedoplatků ověří nejen řidiče zastaveného vozidla, ale také jeho provozovatele. Pokud se prokáže existence nedoplatku u řidiče nebo provozovatele za pravomocně neuhrazenou pokutu za dopravní přestupek, má celník pravomoc požadovat uhrazení celého nedoplatku na místě v hotovosti nebo platební kartou. Při neuhrazení nedoplatku přistoupí celník k zabránění odjezdu vozidla přiložením technického prostředku, tzv. botičky, nebo k odebrání registrační značky vozidla. V minulém roce moravskoslezští celníci realizovali tuto pravomoc ve 20-ti případech, přitom 7 zajištěných registračních značek ještě čeká uskladněných v depozitu celního úřadu na svého majitele. Od ledna letošního roku ostravští celníci odebrali výše jmenovaným způsobem již tři a na nedoplatcích na silnici vybrali téměř 230 000 korun.
Silniční kontrola však není jedinou situací, kdy celní správa požaduje zaplacení nedoplatků vzniklých vůči státu. Vymáhání úhrady dluhu může překvapit i cestovatele na kterémkoli českém mezinárodním letišti. Ostravští celníci v roce 2024 vybrali nedoplatky v celkové výši 2 160 000 korun.
S ohledem na tuto situaci došlo v loňském roce k navýšení počtu žádostí o povolení úhrady těchto nedoplatků prostřednictvím splátkového kalendáře. Důvodem nárůstu těchto případů je zvýšený počet kontrol ze strany Policie České republiky, která má od začátku roku 2024 do systému nedoplatků plný přístup. Dlužníkovi se zajištěnou registrační značkou, ať již policií nebo celní správou, poté nezbývá nic jiného než dluh zaplatit anebo si požádat o splátkový kalendář. V tomto okamžiku si může zažádat o navrácení registrační značky. V loňském roce přijali pracovníci Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj 255 žádostí o povolení splátkového kalendáře. V souvislosti s podáním žádosti o povolení splátek je však nutné zdůraznit, že je zpoplatněno správním poplatkem ve výši 400 korun.
Celní správa již v minulosti upozorňovala několikrát na podvodné telefonáty a hlasové zprávy, kterými se podvodníci snaží z volaného vylákat platbu údajné dlužné částky za nezaplacenou pokutu. Podvodníci oběti sdělí, že pokud nebude reagovat na toto sdělení a pokutu neuhradí, bude jí zadržen řidičský průkaz. Útvary celní správy vyzývají dlužníky k úhradě pouze korespondencí, která je vedena v písemné formě na doručenku, případně elektronicky datovou schránkou. Pracovníci celní správy nikdy nekomunikovali a nekomunikují prostřednictvím telefonu či zasíláním SMS zpráv a nepožadují platby telefonicky. Rovněž není v kompetenci celní správy zadržovat řidičské průkazy. Celní správa veřejnosti doporučuje, ať na tuto formu komunikace nereaguje a ihned ji ukončí.
Zdroj: Celní úřad pro Moravskoslezský kraj