MSK | Zkušenosti z provozu více než tisícovky veřejných budov, návrhy okamžitých úsporných opatření i investic do nových technologií a také šance zapojit se do tzv. komunitní energetiky. Zástupci krajského Moravskoslezského energetického centra (MEC) se v těchto týdnech setkávají s primátory a starosty měst a obcí Moravskoslezského kraje a informují je o možnostech, jak ušetřit na energiích. Vzniká Centrum veřejných energetiků.

Foto: MSK

Vyplatí se instalace solárních panelů na střechu školy? Jak to mám vysoutěžit? Co když statický posudek na soláry nevyšel? Mám prodat elektřinu do distribuce nebo ji využít jinak? Můžu do toho zapojit sousedy? Dá se ještě více ušetřit na naší plynové kotelně? Opravdu může naše škola topit biomasou z Brazílie? Je pravda, že plynové kotle už nemůžeme používat? Proč bych měl znát spotřebu úřadu za každý měsíc? Opravdu můžu jen tak sloučením jističů ušetřit každý měsíc pár tisíc?

Centrum veřejných energetiků zřízené MEC pomůže obcím odpovědět na tyto otázky a na konkrétních projektech ukáže, jak vše může fungovat. Optimalizace jističů na střední škole v Kopřivnici, vytápění tepelnými čerpadly v novém muzeu Tatry anebo nová fotovoltaika na střeše Domova pro seniory Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm. To jsou místa v Moravskoslezském kraji, kde už konkrétní projekty MEC a obcí šetří desetitisíce korun.

„Víme, že kromě několika málo velkých měst není reálné, aby měl starosta k ruce nezávislého odborníka, který mu v těchto věcech pomůže. Proto zřizujeme Centrum veřejných energetiků, abychom odbornosti a dovednosti, které jsme získali při správě našich 1239 krajských budov, dokázali jednoduše předat i té nejmenší obci našeho kraje,“ uvedl náměstek hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka.

Prostřednictvím Centra veřejných energetiků kraj pomůže obcím a šéfům příspěvkových organizací připravit návrhy úspor a vychytávek, které lze provést „od stolu“, nic nestojí, ale ve výsledku nemusí být vůbec malé. Také návrhy větších úsporných energetických balíčků vyžadujících stavební úpravy a delší čas realizace. Energetici budou schopní navrhnout také investice do technologií, které nejen šetří, ale i vydělávají, nebo zapojení obcí a jejich organizací do energetických komunit pro sdílení energií.

Náměstek hejtmana Jakub Unucka upozornil, že kraj nechce „kazit trh a fušovat“ do řemesla odborným firmám, ani nijak konkurovat dotačním poradcům Zelené úsporám, protože ti jsou orientováni na jednotlivé občany. „Chceme prostě obcím poskytnout nezávislé poradenství, abychom společně zabránili energošmejdům podvádět jak samotné obce, tak zejména ředitele příspěvkových organizací, kteří jsou pod velkým tlakem,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka.

S projektem Centra veřejných energetiků (CVE) přichází Moravskoslezský kraj v Česku jako první. Je součástí celého SMART balíku opatření, který má za cíl zvýšit energetickou bezpečnost a soběstačnost kraje v oblasti energetiky.

„Centrum veřejných energetiků má za cíl poskytovat poradenství v oblasti energetiky a čisté mobility pro města a obce. Důraz bude kladen na kombinaci poradenství, osvěty a informovanosti ve prospěch naplňování transformačních cílů Moravskoslezského kraje. V současné době probíhá výběr veřejných energetiků a pracovišť, která budou postupně rozmístěna po celém Moravskoslezském kraji. V případě schválení projektu je plné zahájení činnosti plánováno do konce roku 2023,“ doplnil ředitel Moravskoslezského energetického centra Rostislav Rožnovský.

Zdroj: MSK