MSK | Tibetská vlajka vlaje před budovou krajského úřadu v Ostravě už od pátku 8. března, až do dnešního večera tak bude připomínat 65. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci.

Foto: MSK

„Vlajku tibetského národa vnímám jako symbol boje o svobodu, symbol touhy po spravedlnosti, ale také jako symbol sounáležitosti. Jsem rád, že se Moravskoslezský kraj už poněkolikáté v řadě k této iniciativě připojil. Vyvěšením tibetské vlajky vyjadřujeme solidaritu a podporu všem národům, které musí snášet útlak a bezpráví,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška s tím, že kampaň Vlajka pro Tibet koordinuje v České republice spolek Lungta. Subjektů, které se k iniciativě připojují, každoročně přibývá, vloni vlajku Tibetu vyvěsilo 867 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Další stovky vlajek vyvěšuje celá řada škol, různých organizací, firem, ale také mnoho občanů.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv. Tibetské vlajky jsou vyvěšovány 10. března, v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci, které bylo násilně potlačeno armádou Čínské lidové republiky, a v jehož důsledku zemřel téměř milion Tibeťanů. 

Zdroj: MSK