MSK | Dnes před budovou krajského úřadu vlaje Tibetská vlajka. Spolu s vlajkou České republiky je před hejtmanstvím i nadále vztyčená vlajka Ukrajiny. Moravskoslezský kraj tak vyjadřuje solidaritu se všemi národy, které trpí bezprávím či se snaží odolávat tlaku totalitních režimů.

Foto: MSK

„Vyvěšení tibetské vlajky vnímám nejen jako podporu utlačovaného národa Tibeťanů. Je pro mě také symbolem boje za svobodu a demokracii, proti totalitě a okupaci. Boje, se kterým má naše země přímou zkušenost před rokem 1989. Boje, který pro Tibet stále trvá, vždyť za posledních 13 let se na protest proti útlaku ze strany Číny upálilo 156 Tibeťanů. Kampaň Vlajka pro Tibet upozorňuje na to, že lidská práva jsou na mnoha místech planety bohužel stále porušována,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě, Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. „Obcí, krajů a organizací, které se ke kampani připojují, rok od roku přibývá. První stovka institucí tibetskou vlajku vyvěsila v roce 2000, přes tři stovky zapojených jsou hlášeny v roce 2007. Přes osmset institucí vlajku vyvěsilo v roce 2016. A počty nadále stoupají. Vloni se zapojilo celkem 838 měst obcí nebo krajů, vlajku vyvěšují i desítky škol a univerzit, galerie a další významné instituce,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a doplnil, že kampaň v České republice koordinuje spolek Lungta. Připomněl, že Vlajka pro Tibet připomíná 63. výročí Tibetského národního povstání, které bylo násilně potlačeno armádou Čínské lidové republiky, a v jehož důsledku zemřel téměř milion Tibeťanů