MSK | Během středečního odpoledne 17. ledna 2024 očekávají od jihozápadu sněžení, které bude postupně přecházet do mrznoucího deště, v regionech na západě a severu území přejdou srážky v mrznoucí až během večerních hodin. Předpokládané srážkové úhrny se budou pohybovat nejčastěji mezi 2 až 5 mm, na většině území se tak bude vytvářet silná ledovka.

Foto: Pixabay

V horských a podhorských regionech na severu území dosáhnou celkové úhrny 7 až 15 mm a hrozí tvorba velmi silné ledovky. Naopak v regionech na jihovýchodě budou srážky slabé, pravděpodobnost tvorby ledovky je malá a předpokládá se pouze lokální výskyt.

V průběhu večera a noci budou srážky od jihu slábnout, současně se bude významně oteplovat, riziko tvorby ledovky tak v regionech na jihozápadě Čech postupně pomine. Naopak v regionech na západě a především na severu území bude trvale pršet po většinu noci, teploty se budou pohybovat stále kolem 0 °C, na promrzlém povrchu tak déšť bude trvale namrzat. Riziko tvorby ledovky v těchto oblastech poleví až ve čtvrtek (18. 1.) dopoledne, kdy budou srážky přecházet opět do sněžení.
Ve čtvrtek dopoledne a odpoledne bude pásmo sněžení postupovat přes naše území směrem k jihovýchodu a současně se bude razantně ochlazovat. Mokré povrchy a povrchy s odtávající vrstvou sněhu začnou namrzat, postupně se bude vytvářet náledí nebo zmrazky.

S ohledem na mimořádnost meteorologické situace předpokládáme po celé období komplikace v dopravě a energetice. Především v oblastech s tvorbou velmi silné ledovky (nejvyšší stupeň nebezpečí) může nastat kalamitní situace.

Zdroj: ČHMÚ