MSK | S novým školním rokem přinášejí Moravskoslezský kraj a společnost Koordinátor ODIS několik změn a zejména výhod pro cestující veřejnou dopravou. Nejen žáci a studenti ocení možnost vyřídit on-line novou ODISku, elektronicky si také prodloužit jízdenky a profily a využít nejrůznější benefity a slevy. Ve vlacích a na nádražích přibydou nové prodejní terminály jízdenek.

Foto: STA Bruntálsko

Od 10. prosince 2023 budou v souvislosti s novým smluvním uspořádáním mezi Českými drahami a Moravskoslezským krajem platit nová tarifní pravidla. V osobních a spěšných vlacích na území Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS bude nadále platit v plném rozsahu pouze Tarif ODIS a Tarif SJT (tzv. One Ticket). Tarif Českých drah bude v těchto vlacích platit pouze tehdy, pokud výchozí nebo cílová zastávka leží mimo území ODIS, například cesta ze Studénky do Přerova, resp. z Olomouce do Bruntálu nebo nadále bude platit v dálkové dopravě Českých drah (např. v rychlíku z Bohumína do Třince nebo z Opavy do Ostravy). Pro cesty osobními a spěšnými vlaky v rámci ODIS tedy nebude možné používat In Kartu s tarifními aplikacemi IN 25 a IN 50 nebo traťové jízdenky. Jinými slovy In Karta v regionálních vlacích od prosince nebude platit.

Vzdálené prodloužení profilu studenta
Studenti VŠB-TUO, OSU a další studenti s průkazem ISIC si mohou v Ostravě prodloužit svůj studentský profil na ODISce o další rok na jízdenkových automatech na zastávkách ostravské MHD. Systém prostřednictvím těchto automatů zároveň on-line vyhodnotí nárok na slevu. Vzdálené vyřízení ODISky: Vyřídit si novou ODISku je možné i na E-shopu, bez nutnosti návštěvy prodejny. V E-shopu je možné zároveň nahrát požadované dokumenty.

Vzdálené zakoupení dlouhodobé časové jízdenky ODIS
Dlouhodobou časovou jízdenku, popř. nabít elektronickou peněženku je možné také prostřednictvím E-shopu ODIS.

ODISka pro prvňáčky zdarma
Koordinátor ODIS tuto akci dosud známou pouze v Ostravě nově nabízí pro prvňáčky v celém Moravskoslezském kraji. O ODISku pro prvňáčky zdarma mohou rodiče požádat prostřednictvím E-shopu ODIS nebo v kterémkoliv Dopravním infocentru ODIS v Českém Těšíně, Frýdku-Místku, Havířově, Jablunkově, Karviné, Krnově, Opavě, Orlové, Třinci, a u smluvních partnerů v Bruntále, Kopřivnici, Novém Jičíně a Rýmařově. Akce platí do 30. 9. 2023 a je určena pro všechny děti narozené v letech 2016 nebo 2017 bez ohledu na to, zda jsou aktuálně žáky první třídy ZŠ či nikoliv.

Benefitní program výhod s ODISkou
Do konce září mohou držitelé personifikované platné ODISky využít slevu při návštěvě vybraných hradů, zámků a kulturních zařízení v Moravskoslezském kraji. Sleva (ve většině případů ve výši 15 % nebo 25 %) je poskytována na obyčejné nebo rodinné vstupenky. Podrobné informace včetně přehledu zapojených účastníků tohoto programu naleznete na webu ODIS.

Výhodné jízdenky na výlety
Pro jednodenní výlety nabízí Tarif ODIS výhodné 24hodinové jízdenky platné pro celou síť ODIS, a to za 200 Kč pro jednu osobu nebo za 300 Kč až pro 5 osob bez omezení věku. Jízdenky ve formě papírových jízdenek lze zakoupit u řidičů autobusů na regionálních linkách s okamžitým počátkem platnosti nebo u pokladních přepážek Českých drah na území ODIS, u vlakového doprovodu a v prodejnách DP Ostrava s volitelným počátkem platnosti. A také v mobilní aplikaci ODISapka.

Nové prodejní terminály jízdenek ve vlacích a na nádražích
Postupně přibývají další prodejní terminály na jednotlivé jízdenky ODIS, a to jak na železničních zastávkách, tak ve vozidlech. Terminály naleznete na nádražích v Třinci, Vendryni, Hrádku, Ostravici zastávce a nejnověji v Bocanovicích. Stejné terminály jsou umístěny v modernizovaných motorových vozech jezdících zejména na linkách S8 Studénka – Veřovice, S10 Opava východ – Rýmařov a S33 Suchdol nad Odrou – Budišov nad Budišovkou, ve dvoupodlažních jednotkách push-pull na lince S6 Ostrava hl.n. – Frýdlant nad Ostravicí, o víkendech až Frenštát pod Radhoštěm město, a nejnověji v elektrických jednotkách Regiopanter řady 640 na lince S1 Ostrava-Svinov – Opava východ. Jízdné v terminálech lze uhradit ODISkou nebo běžnou platební kartou.

Zdroj: MSK

Foto: MSK