MSK | Zdravotnická záchranná služba zasahovala v Moravskoslezském kraji během uplynulého víkendu u téměř tří desítek zraněných cyklistů.

Foto: ZZS MSK

Série nehod započala již v pátek 7. června odpoledne, kdy mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou vyjížděli záchranáři hned k pěti takovým úrazům. Indikaci „nehoda cyklisty“ slyšely sloužící posádky napříč krajem do nedělního večera celkem sedmadvacetkrát, nejčastěji na Ostravsku, Bruntálsku a Opavsku.

 

„Zranění byli v širokém věkovém rozpětí patnácti až čtyřiaosmdesáti let. Podobně různorodá byla rovněž zranění, která utrpěli. Nejčastěji se jednalo o středně závažná poranění hlavy nebo končetiny. Příčinami byly ponejvíce pády z jízdních kol, ale také střety s překážkou, či jinými vozidly, v jednom případě dokonce vzájemná srážka cyklistů. Místy, kde se úrazy odehrály, byly nejen silnice, ale docházelo k nim také v terénu, na cyklostezkách či bike parku,” uvedl   Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.

 

„Mezi nejvážnější patřil páteční pád dvaašedesátiletého cyklisty na Bruntálsku. Přivodil si život ohrožující poranění hlavy a mozku. S mnohočetnými poraněními zachraňovaly v sobotu posádky ZZS také cyklistku po střetu s motocyklem na Ostravsku. Oba pacienti byli předáni do péče traumatologického centra FN Ostrava v kritickém stavu,” řekl dále mluvčí.

 

Letní sezóna je charakteristická zvýšeným provozem cyklistů a bohužel také jejich nehodami, mnohdy velmi vážnými. Na místě je proto výzva k dodržování základních pravidel bezpečné jízdy na jízdním kole, stejně jako k použití ochranných prostředků, které mohou výrazně zmenšit následky případné nehody.