ČR | Některá krematoria v České republice se ocitla na hranici svých kapacit. Vláda ČR proto na návrh Ministerstva pro místní rozvoj účinností od 12. ledna do 22. ledna 2021 vydává krizové opatření, které zvýší kapacity krematorií na maximum. Nebude tak možný „dovoz“ těl z okolních států a nebude se přihlížet k omezujícím limitům provozu krematoria stanoveným obcí.

Foto: Vláda ČR

„Důvodem našeho opatření je předpokládaný nárůst počtu zemřelých během dalších dvou měsíců a s tím související hraniční kapacita některých kremačních zařízení. Paralelně bude vytíženost sledována a koordinována napříč celou republikou, aby nedocházelo k problémům jako v případě Moravskoslezska,“ upozorňuje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Standardní kapacita kremačních zařízení v ČR je zhruba 700 žehů denně. Ideální maximální kapacita, kterou se MMR snaží tímto opatřením dosáhnout, činí dle odhadů 800 žehů za den. Pohřbů do země se denně uskuteční zhruba kolem třiceti, i zde je možné navýšit kapacitu.

Od 12. ledna do 22. ledna tak bude zakázán „dovoz“ těl z okolních států (zejména Polsko, Rakousko a Německo), jak bylo dlouhodobým komerčním zvykem u příhraničních krematorií. Tím není dotčeno právo na pohřební těchto těl k do země. A zejména tím není dotčena repatriace zesnulých Čechů domů.

Dále se nebude přihlížet k jakýmkoli omezujícím limitům provozu krematoria stanoveným obcí.

V České republice je šest tisíc hřbitovů a 27 krematorií. Krematoria nejsou na jejím území rovnoměrně rozložena – méně jich je na Moravě. To je i jednou z příčin, proč se v těchto dnech ocitly na hranici kapacitních možností kraje Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský. K mezní hranici se nyní blíží kraje Karlovarský, Královéhradecký, Plzeňský a Pardubický. Naopak největší volnou kapacitou disponují krematoria v Kraji Vysočina, v Praze, Liberci a Ústí nad Labem.

Zdroj: MMR

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.