ČR | Aplikace eRouška byla ke dni 1. listopadu pozastavena a v případě potřeby může být opět aktivována. Z dlouhodobého pohledu eRouška nepřímo pomohla ke zvládání epidemie tím, že varovala více než 400 tisíc uživatelů na potenciální riziková setkání a doporučila jim pravidla bezpečného chování. Tím významně přispěla k omezení šíření nákazy a zvládáni epidemie covid-19. Po napojení na evropskou federační bránu eRouška komunikovala s obdobnými aplikacemi jiných států EU a hlídala rizikové kontakty s cizinci v ČR i v cizině.
,,Trasování v této době není jediným nástrojem ke zvládáni epidemie, kromě plošných opatření a očkování máme i další technické nástroje, vhodné pro aktuální situaci, jako jsou O-T-N (očkování, test, prodělaná nemoc) certifikáty a aplikace Tečka a čTečka. Rád bych poděkoval všem, kteří měli aplikaci eRouška ve svém mobilním zařízení a pomohli tak ochránit nejen sebe, ale i své okolí,“ doplnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministerstvo zdravotnictví ČR rozhodlo o pozastavení provozu aplikace od začátku listopadu 2021. Z dlouhodobého pohledu eRouška nepřímo pomohla zvládat epidemie tím, že varovala více než 400 tisíc uživatelů na potenciální riziková setkání a doporučila jim pravidla bezpečného chování. Tím významně přispěla k omezení šíření nákazy a zvládáni epidemie. Po napojení na evropskou federační bránu komunikovala s obdobnými aplikacemi jiných států EU a hlídala rizikové kontakty s cizinci. Aplikace byla společně s informační linkou 1221 technickou podporou. Formou e-mailové komunikace a na sociálních sítích od září roku 2020 do září roku 2021 podpora aplikace zpracovala pro veřejnost přes 14 700 e-mailů.
,,Od října 2020 do srpna 2021 bylo vytrasováno a následně posláno do karantény cca 1,7 miliónu rizikových kontaktů. A 400 tisíc varovaných potenciálních kontaktů bylo tedy významným doplňkem trasování,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Důvodem ukončení je pokles zájmu veřejnosti. Aktivní eRouška měla k okamžiku vypnutí zhruba půl miliónu aktivních uživatelů. Informaci o nákaze do ní bohužel vkládali už jen jednotky nebo malé desítky uživatelů denně. Využívání se významně nezměnilo ani s růstem počtu nakažených v podzimních měsících. Hlavní příčinou je vyšší očkovanost podstatné části uživatelů.
Od začátku listopadu 2021 eRouška přechází do neaktivní verze. Pokud ji ponecháte nainstalovanou v telefonu, nebude běžet na pozadí a ubírat baterii a bude zabírat minimum místa v uložišti mobilního zařízení. Nasbíraná data se v telefonu smažou automaticky do dvou týdnů od vypnutí aplikace/deaktivace funkce Oznámení o kontaktu. Data můžete také kdykoliv smazat ručně.
V případě potřeby může být aplikace opět zprovozněna. Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) může vydat aktualizaci, která uživatelům umožní opět eRoušku aktivovat.
Zdroj: MZČR