VRBNO POD PRADĚDEM (FOTO) | Ve Vrbně pod Pradědem se uskutečnila magická noc s beskydskými hvězdáři. Návštěvníci akce na vlastní oči viděli například Jupiter i jeho měsíce, Saturn, Uran, Neptun, hvězdokupy, planetární mlhoviny, vzdálené galaxie a mnoho dalšího.

Foto: DARK SKY BESKYDY

Od všedních i nevšedních starostí se na chvíli zastavili návštěvníci magické noci. Na vlastní oči v pátek 8. října 2021 nahlédli do vzdálených hlubin vesmíru nad Vrbnem pod Pradědem. Touto magickou nocí je provedli hvězdáři z DARK SKY BESKYDY – PARK TMAVÉ OBLOHY.

„Oslovili jsme hvězdáře z Beskyd, jestli by nebyli ochotní dorazit do Vrbna a provést nás noční oblohou. Po pár telefonátech bylo vše domluveno, pánové byli velmi ochotní. Následovaly prochozené kilometry v okolí Vrbna a vybírání nejvhodnějšího místa, což bylo nakonec kousek nad Sokolskou chatou,“ přiblížil hlavní pořadatel akce David Valach.

Zájemci o magickou noc tak mohli poprvé v životě vidět Jupiter i jeho měsíce, Saturn, Uran, Neptun, hvězdokupy, planetární mlhoviny, vzdálené galaxie, souhvězdí doplněné bájnou mytologií a mnoho dalšího a neskutečně zajímavého.

„Technicky zdatnější kamarády zaujala nejen obloha, ale také jejich dva dalekohledy o průměru zrcadel 300 milimetrů s automatickým vyhledáváním objektů na obloze,“ uzavřel David Valach.

Foto: DARK SKY BESKYDY

Foto: DARK SKY BESKYDY