BRUNTÁLSKO | Kvůli pandemickým opatřením zatím elektroloď Harta pluje po Slezské Hartě podle jízdního řádu a sveze méně lidí. Rezervovat si jízdenku je možné prostřednictvím nového systému.

Foto: MSK

Harta zahájila výletní sezónu minulý týden. Z Leskovce nad Moravicí vyráží podle jízdního řádu čtyřikrát za den do Razové, odkud pokračuje do Roudna a vrací se zpět do přístaviště. Na všech zastávkách mohou cestující nastoupit a vystoupit. Počet pasažérů je v zájmu veřejného zdraví dočasně omezen a ze stejného důvodu neprobíhají běžné vyhlídkové plavby. „Změny zatím platí do konce května, pak se uvidí, jaká bude situace, zda se loď vrátí k původním provozu,“ uvedl místostarosta Bruntálu Martin Henč.

Mikroregion Slezská Harta, který provoz plavidla zajišťuje, spustil nové webové stránky www.elektrolodharta.cz s rezervačním systémem. Kromě jízdního řádu a ceníku zde výletníci najdou řadu zajímavých tipů. „Mikroregion Slezská Harta v Leskovci nad Moravicí provozuje také informační centrum, kde bylo, a opět bude, možné zapůjčit si elektrokola. Jelikož o tuto službu byl vloni velký zájem, plánujeme navýšení jejich počtu. Elektrokola bude možné v budoucnu rovněž objednávat dopředu prostřednictvím nového rezervačního systému,“ doplnil Martin Henč.

Loď Harta výletníky po přehradě vozí druhým rokem. „Loňská sezóna byla úspěšná a předčila naše očekávání. Jelikož šlo o první sezónu, nikdo nevěděl, na jaké problémy narazíme. Ale kromě drobné havárie při zkušební plavbě těsně před zahájením sezóny, vše probíhalo hladce. Harta vloni přepravila okolo osmnácti tisíc osob,“ zhodnotil loňský rok Josef Havlík z Mikroregionu Slezská Harta. A nechybělo ani dobrodružství, když na palubu z plachetnice Santa Maria vyskákali piráti, zajali posádku a část cestujících vzali jako rukojmí a vymáhali výkupné.

Během běžného provozu pojme Harta pětačtyřicet osob, a ještě i posádku. Má zastřešenou a vytápěnou část paluby, což je výhodou v chladnějších dnech. Její spodní část je bezbariérová. Skvělou vyhlídku nabízí také horní paluba s místy pro sezení. Plavidlo sveze kočárky i kola. Pohání jej lithiové baterie, vybaveno je i solárními panely. Loď využívají nejen výletníci, ale konaly se zde také svatby. Pronajmout ji lze celou i pro účely školení, firemních akcí a podobně.

Kromě Harty vyplouvá během sezóny na hladinu přehrady poblíž Bruntálu také vyhlídková loď Santa Maria. Jde o repliku staré dřevěné plachetnice pro deset lidí a posádku.

Zdroj: MěÚ Bruntál

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.