KRNOV | Bezplatné kurzy českého jazyka mohou navštěvovat dospělí Ukrajinci prchající do našeho kraje před válkou ve středních školách od Třince až po Krnov, kraj na ně finančně přispívá.

Foto: MěÚ Krnov

„Jen stěží si umíme představit, jak se lidé, kteří k nám utekli před válkou, cítí. Jsou daleko od domova, kde mnozí nechali své blízké. Jsou v neznámém prostředí, neví, co je čeká, netuší, kdy se budou moci vrátit domů. A navíc nemluví česky. Kurzy češtiny jim mají pomoci, aby se u nás lépe domluvili, ale také, aby si snáz našli práci. Jejich začlenění do společnosti je v této chvíli nejvhodnějším řešením aktuální situace,“ uvedl náměstek hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny a upřesnil, že bezplatné kurzy pořádá 31 krajských škol. Seznam je na stránkách Moravskoslezského kraje.

V Krnově kurz od 27. dubna nabízí Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola Krnov, koná se jednou týdně a zúčastnit se ho může účastnit maximálně 15 osob, minimální počet jsou čtyři. Každý kurz obsahuje 20 vyučovacích hodin po 45 minutách. Zájemci se do něj mohou hlásit průběžně, a to až do naplnění kapacity. „Účastníci by se po jeho absolvování měli v českém jazyce alespoň v základech dostatečně domluvit. Kromě slovní zásoby budou kurzy zaměřené na gramatiku, Ukrajince čeká čtení, psaní i konverzace,“ uzavřel náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.