KRNOV | Nejmodernější typ počítačové navigace Orthopilot elite vyzkoušeli ortopedi krnovské nemocnice u dvou náhrad kolenního kloubu. 

Foto: SZZ Krnov

Ortopedie v Krnově patří mezi vyhlášená pracoviště. S počítačovou navigací při náhradách kolenního kloubu zde začínali před 15 lety jako první na Moravě. Nyní si operatéři vyzkoušeli ještě lepší systém, než který dosud využívali. „Výměny kolenních kloubů jdou dělat klasickou metodou na základě zkušeností a rutiny operatéra. U nás jsme začali před 15 lety, při složitějších nálezech postižení kolenního kloubu, používat cílenou navigaci. Díky stereo kamer a počítače umíme náhradu cílit přesněji. Čím přesnější je umístění náhradního kloubu, tím lepší je jeho fungování,“ sdělil primář ortopedického oddělení SZZ Krnov Mojmír Svoboda. 

Za patnáct let došlo k výraznému posunu softwaru u navigačních systémů. „Systém Orthopilot elite, který jsme měli možnost vyzkoušet u dvou operací, je nejdokonalejším cílením umělé náhrady současného světa. Operatér může rychleji a lépe zacílit náhradu. Přesné umístění náhrady kolenního kloubu výrazně prodlužuje jeho životnost, což je asi nejpodstatnější zprávou pro pacienty,“ pokračoval primář Svoboda.

Vedení nemocnice pořízení nového navigačního systému podpoří. „Kvůli pandemii došlo k výraznému prodloužení čekacích lhůt na ortopedické operace z 9 měsíců na více než 16 měsíců. Naši ortopedii chceme posílit o dva až tři lékaře. Věříme, že pro zkušené kolegy i absolventy je kromě dobrých finančních podmínek důležitým faktorem v rozhodování kam nastoupit, šance pracovat na moderně vybaveném pracovišti,“ uvedl ředitel nemocnice Ladislav Václavec. 

Zdroj: SZZ Krnov

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.