KRNOV | Pohyb v přírodě, možnost volby délky trasy dle možností, ale rovněž zajímavé úkoly i soutěže pro nejmenší a samozřejmě účastnický list či originální razítko, to nabízí 58. ročník Krnovské padesátky. Letos se uskuteční v sobotu 18. května a start bude tradičně u SVČ od 7.30 do 11.00 hodin s výjimkou dálkové pěší trasy, kdy účastníci musí vyrazit od 6.00 do 6.30 hodin, aby byli v cíli do 18.00 hodin. Trasy budou připraveny jak pro pěší turisty, tak pro cyklisty.

Foto: Plakát

Nejkratší jsou vhodné i pro mladší děti v doprovodu dospělé osoby, stejně jako rodinné trasy. Takzvané turistické trasy nabídnou příjemné protažení, dálkové jsou určeny pro opravdové borce, protože na jejich absolvování je potřeba mít fyzičku,“ popisují organizátoři z Klubu českých turistů Krnov s tím, že délky tras pro pěší budou 7 kilometrů (dětská), 15 kilometrů (rodinná), 21 kilometrů (turistická), 50 kilometrů (dálková). Cyklisty čekají trasy dlouhé 21 kilometrů (dětská), 31 kilometrů (rodinná), 41 kilometrů (turistická) a 75 kilometrů (dálková).

Všechny trasy budou přehledně značeny a barevně odlišeny, přičemž ty dálkové budou bez kontrol. „Na ostatních trasách budou kontroly připraveny na dvou místech. Nad Hájnickými rybníky to bude takzvaná dětská kontrola se zábavný  aktivitami a se sladkou odměnou. Na druhou kontrolu účastníci narazí na okraji Býkova a nebude zde chybět drobné občerstvení v podobě čerstvého chleba s oblíbenou škvarkovou pomazánkou,“ lákají organizátoři a upřesňují, že startovné je dobrovolné, přičemž každý účastník kromě občerstvení dostane také magnetku na lednici s logem Krnovské padesátky a pamětní list.

Co se týče vybavení, cyklisté by měli mít přilby, případně sady na opravy. „Samozřejmostí je rovněž dodržování pravidel silničního provozu. Trasy sice vedou po cyklostezkách a silnicích s minimálním provozem, přesto je nutné dbát zvýšené pozornosti zvláště při přejíždění přes frekventované komunikace,“ upozorňují organizátoři a doplňují: „Odpadky nevyhazujte do přírody, odneste si je zpět. Pohybujte se pouze po značených trasách. Je zakázáno rušit klid a ticho, kouření a rozdělávání otevřeného ohně i táboření.“