KRNOV | Oslavy Vánoc v Krnově budou mít letos velmi omezenou podobu. Důvodem je pandemie covidu. Adventní trhy na Hlavním náměstí přesto chybět nebudou. Uskuteční se od neděle 6. do soboty 12. prosince 2020.

Foto: MěÚ Krnov

 

„Abychom předešli shlukování lidí, musíme zcela vynechat jakýkoliv program. Znamená to, že nepřipravujeme slavnostní rozsvícení stromu spojené s ohňostrojem, hudební vystoupení, pohádky, příjezd Mikuláše s andělem a čertem a další každoroční taháky. Budeme se ale snažit, aby se náměstí pokud možno zaplnilo stánky a lidé si mohli zakoupit své oblíbené vánoční zboží. Atmosféru Vánoc navodí také reprodukovaná hudba,“ představila omezený rozsah adventních trhů Aneta Janoušková z odboru školství, kultury a sportu.

Jelikož pořadatelé nemohou stánkařům zaručit dostatečný počet zákazníků, kteří v minulých letech trhy navštěvovali zejména v době hudebního a doprovodného programu, rozhodli se pro mimořádný krok. „Zájemcům o prodej na adventních trzích nabízíme stánky zadarmo. Přednost pak dostanou ti, kteří budou chtít na krnovském náměstí prodávat po celý týden. Zatím se nám přihlásilo kolem třiceti stánkařů. Kolik jich ve skutečnosti bude, je závislé na řadě faktorů. Například, zda stále budou platit současná vládní opatření, která omezují sortiment prodávaného zboží, nebo zda vůbec budou přihlášení prodejci ochotní do Krnova v této nejisté době přijet,“ dodala Aneta Janoušková.

Vánoční atmosféru kromě adventních trhů zajistí výzdoba města, která se poprvé rozzáří v neděli 29. listopadu. „Rozsvítí se kompletní výzdoba, to znamená vánoční strom vedle podia, borovice nedaleko Radničního restaurantu, platan u Bauerova památníku, světelná brána na promenádě ve středu náměstí, anděl u obchodního domu a jednotlivé ulice. Kromě těch v centru města to jsou Bruntálská, Revoluční, Opavská a letos nově i Soukenická, a to v úseku od knihovny po křižovatku s ulicí Sv. Ducha,“ řekla vedoucí odboru školství, kultury a sportu Pavlína Říhová s tím, že vánoční výzdoba bude obyvatele města doprovázet do 7. ledna.

Letošní vánoční výzdoba město přijde na 300 tisíc korun. Montáž, demontáž, údržba a uskladnění stojí 200 tisíc korun. Za nové dekory, které budou instalovány na sloupy veřejného osvětlení v Soukenické ulici, město zaplatilo 40 tisíc korun, a zapůjčení světelné brány, jež bude jiná než v minulých letech, bude stát 58 tisíc korun.

Zdroj: MěÚ Krnov