KRNOV | Už třetím rokem mohou žáci v Krnově rozhodovat o části školního rozpočtu. Letos měla ve školním participativním rozpočtu každá ze čtyř základních škol zřizovaných městem k dispozici 30 tisíc korun. Peníze jsou každoročně určeny na zvelebení či zlepšení prostor škol a jejich blízkého okolí.

Foto: ilustrační Pixabay

Participativní projekt jsme nazvali Neboj se a řekni to nahlas. Na jaře žáci vytvořili celkem čtyři návrhy, které byly zaměřeny na různá vylepšení. S jednotlivými návrhy pak byli všichni žáci seznámeni jejich třídními učiteli, kteří společně s žáky ve třídách hlasovali. Po sečtení všech hlasů zvítězil jednoznačně návrh Elišky Ocáskové, Josefa Winklera a třídy 5. B, který se zaměřil na pořízení potřebného sportovního vybavení – nového gymnastického koberce, raket na házení do dálky, obručí hula hop, badmintonových sad a jiného drobného sportovního náčiní,“ říká Martina Kopecká, koordinátorka školního parlamentu v Základní škole Dvořákův okruh. Vybavení již škola zakoupila a od nového školního roku ho mají žáci k dispozici.

Mezi dvěma projekty se rozhodovali žáci, rodiče i učitelé v Základní škole Žižkova. Byly to Čtecí koutek a Odpočinková zóna, která nakonec dostala více hlasů. Škola pořídila taburety různých tvarů a rozměrů, které děti využívají k odpočinku o přestávkách.

Podobný nábytek uspěl také u žáků Základní školy Smetanův okruh. Z participativního rozpočtu jsme zvelebili společné prostory. Koupili jsme sedací kostky, aby si děti mohly během přestávek popovídat, nebo i něco přečíst, posedět si mimo třídu. Tyto kostky se nám již osvědčily na druhém stupni, ty nové nyní na žádost žáků a školního parlamentu umístíme do chodeb prvního stupně,“uvádí zástupkyně ředitele školy Jiřina Zámarská.

Žáci Základní školy Janáčkovo náměstí se nad návrhy projektů budou zamýšlet v příštích týdnech. Čas utratit prostředky z participativního rozpočtu mají do konce kalendářního roku.

Zdroj: MěÚ Krnov