KRNOV | Omezení pohybu osob z důvodu opatření proti šíření virového onemocnění covid-19 přineslo zvýšenou návštěvnost občanů v přírodě a v lesích. Tato aktivita se nevyhnula ani lesům ve vlastnictví města Krnova. Častější pohyb návštěvníků s sebou ale také přináší větší množství odpadků, které po sobě návštěvníci zanechávají.
Lesní správa města Krnova až dosud měla v příměstských lesích na exponovaných místech, jako je rozhledna Vyhlídka, Ježečkův palouček, Senná bouda a Jelení studánka, umístěné odpadkové koše, které přibližně v týdenních až čtrnáctidenních intervalech, podle počasí a sezony, vyváží. „Někdy jsou koše poloprázdné, jindy „přetékají“. Tehdy se stává, že si návštěvníci stěžují na nepořádek, protože často vítr tyto odpadky rozfoukává po okolí a někdy je i roznášejí psi nebo zvěř,“ uvádí jednatel Lesní správy města Krnova Ivan Vrátný.
V oblasti Starých Purkartic lesáci spravují další dvě hojně navštěvovaná místa, odpočívadla u Kamenné boudy a u známého Mořského oka.
„Tam hned od počátku žádné koše nebyly a problémy s odpadky jsou pouze občasné. Z toho důvodu jsme dospěli k názoru, že odpadkové koše z lesa odstraníme a budeme spoléhat na slušnost návštěvníků. Myslíme, že lidé by si už mohli zvyknout na pravidlo, že co si do přírody přinesu, to bych z ní měl také odnést,“ říká Ivan Vrátný a dodává: „K důvodu odstranit odpadkové koše nás dovedla i skutečnost, že například ve všech národních parcích v České republice to již udělali před námi. Nepočítáme, že tímto krokem se okamžitě zbavíme odpadu v lese, ale věříme v rozumné uvažování návštěvníků. Nikdo se přece nechce rekreovat v zaneřáděném prostředí. Doma nebo na zahradě si také neodhazujeme volně odpadky, tak proč to dělat v přírodě.“
Největším problémem jsou podle něj PET lahve, plechovky od nápojů, jednorázové kapesníky a vlhčené ubrousky. PET lahev i plechovka se dá přitom po vyprázdnění sešlápnout na minimální objem, který nezabere moc místa v batohu či tašce, kapesníček se dá snadno zahrábnout vedle pařezu, přikrýt kamenem nebo přihrábnout hrabankou. Zahrabáním také dojde k rychlejšímu rozložení, volně pohozený kapesník se totiž rozkládá až pět měsíců a navíc hyzdí okolí. Vlhčený ubrousek, který není z papíru, naopak do přírody nepatří. Jeho rozkládání je dlouhodobé. „Každému se občas stane, že si musí odskočit za smrček. Neměla by ale po něm zůstat hromada papíru. U slušných pejskařů se už stalo pravidlem, že uklízejí po svých mazlíčcích hromádky. Proč by to nemohlo jít i s papírem u lidí,“ uzavírá jednatel.
Zdroj: MěÚ Krnov