KRNOV | Na odpadkových koších ve městě se objevily samolepky s nápisem „Jsem plný? Označ mě!“, QR kódem a odkazem na aplikaci Zero Waste City. Jejím prostřednictvím mohou obyvatelé upozornit Technické služby Krnov na přeplněné nádoby na odpad a na psí exkrementy.

Foto: MěÚ Krnov

„Neznamená to ale, že ve chvíli, kdy k nám informace o přeplněném koši dorazí, pojede na dané místo vůz, aby ho vyprázdnil. Data získaná obyvateli nám umožní zefektivnit svoz košů, aby nedocházelo k jejich přeplňování,“ uvedl Martin Tabach ze společnosti Technické služby Krnov a dodal, že po vyzkoušení aplikace se systém rozšíří také o kontejnery na tříděný odpad. Na území města je v současné době více než 400 odpadkových košů. Do databáze aplikace Zero Waste City budou všechny zařazeny do čtrnácti dnů.

Lidé si mohou aplikaci Zero Waste City, která je k dispozici pro operační systémy Android i iOS, stáhnout zadarmo z Google Play. Pak už jen stačí nasnímat etiketu s QR kódem a odeslat ji.

Projekt Zero Waste City vytvořili dva studenti VŠB-TUO, Zdeněk Polanský a Luka Oros, kteří s ním uspěli v soutěži Moravskoslezského kraje o nejlepší chytrá řešení. Krnov je po ostravských městských obvodech Poruba a Ostrava-jih teprve třetím místem v kraji, kde jsou koše s QR kódy umístěny. Společnost Technické služby Krnov aplikaci získala zdarma.

Foto: MěÚ Krnov