KRNOV | Na sloup u kostela sv. Martina se v úterý 15. listopadu po několika měsících vrátila pozdně barokní pískovcová socha Panny Marie Immaculaty, která má nové zlacení.
„Zatím poslední restaurování sochy se uskutečnilo v roce 2016, zlacení se ale brzy začalo odlupovat a tak město, které má sochu v majetku, uplatnilo reklamaci,“ uvedl Vladimír Zavřel z oddělení komunálních služeb.
Socha pochází z počátku 80. let 18. století a jedná se o dílo významného slezského sochaře a štukatéra Johanna Schuberta, které bylo původně umístěno na Horním náměstí. Oprava, k níž došlo před šesti lety, přišla na více než na půl milionu korun a zahrnovala i restaurování sloupu s vysokým hranolovitým novogotickým podstavcem z roku 1879.
Ještě jeden svědek minulosti našeho města prošel v minulých dnech opravou. Šlo o varhany v hřbitovním kostele Povýšení sv. Kříže, které už nutně potřebovaly vyčistit a naladit. Třídenní servis za 10 000 Kč bez DPH provedl varhanář Ivan Bok.
„Jde o barokní nástroj postavěný v roce 1732 opavským varhanářem Wenzelem Thielem a jedná se o jedinou jeho dochovanou práci,“ uvedl Ivan Bok a prozradil, že varhany, které podle některých odborníků byly původně v kostele na Cvilíně, jsou trochu záhadou. „Do hřbitovního kostela byly přepraveny odjinud a na tom původním stanovišti měly ještě jednu stejnou skříň, takže stály nalevo a napravo od nějakého okna dvě varhanní skříně. V jedné hrály pedálové píšťaly, v druhé pak manuálové. Po jejich přesunu se pedálový stroj postavil dozadu. Kdy k tomu došlo, není známo. S určitostí jen víme, že Franz Rieger, otec bratří Riegrů, kteří v Krnově v roce 1873 založili velkozávod na stavbu varhan, tyto varhany v roce 1849 ladil a předělal měchy. Další věci se už můžeme jen domýšlet,“ uzavřel Ivan Bok.
Zdroj: MěÚ Krnov