KRNOV | Dispečink městské policie čas od času stále dostává oznámení o tom, že se v Krnově pohybují podomní prodejci, přestože je jejich činnost v našem městě omezena vyhláškou. Radnice přitom již v minulosti nechala na vstupní dveře desítek bytových domů umístit samolepky informující o tomto zákazu a strážníci jsou připraveni okamžitě vyrazit na místo, pokud na svou linku 156 oznámení o přítomnosti prodejců obdrží. Tím však ochrana ze strany radnice nekončí.

Foto: ilustrační – STA Bruntálsko

„Ve spolupráci s městskou policií jsme připravili brožuru Rady pro seniory, jež je k dispozici například v podatelně městského úřadu, v turistickém informačním centru či v Senior Pointu, a k tématu chystáme také nové informační materiály i osvětové akce. Problematika je rovněž pravidelně zařazována do programu Senior akademie, na kterém spolupracujeme s městskou policií i s Policií ČR,“ popisuje preventistka Irena Šindlerová.

Pro podomní prodejce, případně falešné zprostředkovatele dodavatelů energií, se vžilo označení Šmejdi. Jejich cílem však nejsou pouze senioři, ale také další snadno zneužitelné skupiny obyvatel, jako jsou například osaměle žijící osoby či lidé se zdravotním postižením.

„Jejich obětí se může stát prakticky kdokoliv, protože k podvodnému jednání dochází také prostřednictvím telefonických hovorů. Do této kategorie je možné zařadit také podvodné telefonáty falešných vnoučat nebo různé formy internetových podvodů prostřednictvím e-mailů. Je proto důležité, aby lidé vždy kriticky přemýšleli o skutečném obsahu „výhodné“ nabídky a jednali tak, aby se nestali obětí podvodu,“ vysvětluje Irena Šindlerová s tím, že až to epidemická situace dovolí, ráda by pro krnovské seniory zorganizovala divadelní představení právě k tematice podvodného jednání falešných vnuků. Na závěr pak přidává několik důležitých rad: „Nevpouštějte cizí osoby do bytu a ověřujte jejich totožnost. Nepodvolujte se nátlaku k podpisu dokumentů a nezavazujte se k ničemu během telefonického rozhovoru.

Zdroj: MěÚ Krnov