KRNOV | Jedinečnou příležitost zdarma zhlédnout americký životopisný snímek Temple Grandinová budou mít nejen filmoví fanoušci v úterý 2. dubna, a to v rámci dvou projekcí ve velkém sále krnovského kina Mír 70. První se uskuteční v 9.30 hodin a je určena žákům krnovských škol, v 17.00 hodin se bude konat promítání pro veřejnost, přičemž hodinu před projekcí se budou moci zájemci ve vestibulu seznámit s informacemi o potřebách lidí s autismem. Setkání ve spolupráci s městem pořádá Slezská diakonie v rámci akce Krnov v modrém, která se koná u příležitosti Mezinárodního dne porozumění autismu.

Foto: Plakát akce

Právě prostřednictvím modré barvy lidé po celém světě vyjadřují podporu osobám postiženým autismem a Krnov není výjimkou. Kromě projekcí tak na několik dní modrá opět prozáří ciferníky radničních hodin a podobně bude nasvícen také interiér kina.

„V minulých letech jsme na Hlavním náměstí pořádali happeningy, kterých se účastnili děti a učitelé z krnovských škol, pečující rodiče a také klienti sociálních služeb. Všichni se snažili přijít s nějakým modrým doplňkem a vždy jsme pořizovali společnou fotografii. Během covidu to nebylo možné, tak jsme vyzdobili výlohy městské kavárny a veřejnost se zapojovala pořízením tematických fotografií. V roce 2022 jsme k tématu uspřádali konferenci a vloni besedu pro studenty i veřejnost. Letos jsme se rozhodli právě pro projekci snímku, který svým vyzněním zpřístupňuje a hlavně zlidšťuje téma autismu,“ uvádí Šárka Gaudková ze Slezské diakonie s tím, že velký dík si zaslouží nejen společnost HBO, která zdarma poskytla práva na uvedení filmu, ale také vedení krnovského kina, které ochotně vyšlo vstříc.

„Nejsem jako jiní lidé. Já myslím v obrazech,“ vysvětluje titulní hrdinka snímku Temple Grandinová, u níž byl v dětství diagnostikován autismus. Ona však dokázala s pomocí své matky, tety i učitele překonat všechny osudové překážky a využít je coby nevšední dar, když se jí podařilo vybudovat jedinečnou dráhu vědkyně, spisovatelky, ochránkyně zvířat a průkopnice vzdělávání lidí, kteří mají autismus. V hlavní roli filmu natočeném v roce 2010 se představila Claire Danesová, která za svůj výkon byla oceněna Emmy pro Nejlepší herečku a snímek byl na stejnou cenu nominován také v kategorii Nejlepší film a minisérie.

Zdroj: MěÚ Krnov