KRNOV | Také s ohledem na stále rostoucí zájem společnost Rekola, která je novým provozovatelem sdílených kol v Krnově, vyslyšela žádost žákovského parlamentu ZŠ Žižkova a zřídila u školy stanici.

Foto: Zdenka Spurná

„Máme tipy i na další místa a některá letos určitě zrealizujeme, aby doplnila síť těch stávajících,“ říká Kristýna Kutálková z odboru rozvoje města s tím, že jen v lednu došlo k 1 685 účtovaným výpůjčkám. „Počet kol se postupně zvyšuje a aktuálně jich v Krnově jezdí 70, s jarními měsíci by pak toto číslo mělo vzrůst až na 120 kusů,“ doplňuje.

Společnost má nově v Krnově i svého zaměstnance, který se každý všední den stará o servis kol a jejich přemisťování mezi stanicemi. Uživatelé prvních 30 minut jízdy nestojí nic, za další započatou půlhodinu zaplatí 15 korun.

„Nový provozovatel se uchytil poměrně rychle a dobře. Jako objednavatel jsme s ním v častém kontaktu, kdy se snažíme vychytat případné nedostatky. Od občanů však zatím máme vesměs pozitivní ohlasy. Služba funguje prakticky úplně stejně jako u předchozího provozovatele. Jedinou změnou je nutnost instalace nové aplikace, která je rychlá a jednoduchá, a s níž rádi pomůžeme, stačí k nám přijít,“ dodává Kristýna Kutálková, kterou zájemci najdou v kanceláři 223 v 1. patře radnice.

Na jaře roku 2021 společnost nextbike v Krnově začínala s 20 stanicemi a 70 koly, přičemž v závěru svého působení ve městě vloni v listopadu disponovala stovkou kol ve 34 stanicích. „V roce 2022 se uskutečnilo 50 635 výpůjček a v roce 2023 to bylo 56 344, z čehož plyne, že služba se stala velmi oblíbenou,“ vypočítává Kristýna Kutálková.

Mezi nejvyužívanější vloni patřily stanice v Opavské ulici u cukrárny, na náměstí Minoritů před bývalým TIC nebo u zmrzlinového stánku ve Šmeralově ulici. Největší zájem o službu byl v pátek. Nejčastěji k výpůjčkám docházelo ve všední dny od 15.00 do 20.00, o víkendech pak od 18.00 do 21.00 hodin, přičemž 95 procent ze všech bylo do 15 minut.

Zdroj: MěÚ Krnov