KRNOV | Letošní sezona kašen, která začala v dubnu a potrvá do října, se bude muset opět obejít bez funkční kašny s Neptunem v blízkosti Švédské zdi. Ta je kvůli špatnému technickému stavu už třetím rokem mimo provoz a její oprava, která měla začít na jaře, se kvůli zaneprázdněnosti subdodavatele technologie odkládá na konec léta.

Krnov – oficiální stránka města

„Technologii dodá firma Lentus Agilis, která servisuje i ostatní krnovské kašny. Provozovatel kašen, kterým jsou Technické služby Krnov, s ní má dobré zkušenosti, proto netrváme na tom, aby firma, která vyhrála zadávací řízení na opravu kašny, hledala jiného subdodavatele,“ uvedl Pavel Švestka z odboru investic a správy majetku.

Městskou zakázku za 2,5 milionu korun včetně DPH bude realizovat krnovská firma Agist. Jakmile budeme znát konkrétní termín dodání technologie, provedeme demontáž sochy Neptuna i obrub kašny a začneme s bouráním vany,“ řekl zástupce firmy Agist Jiří Nowak. Následovat bude výstavba nové vany včetně základu pro kamennou obrubu a sochu, instalace technologické šachty a provedení nové vodoinstalace i elektroinstalace. „Ta je potřebná jednak pro čerpadlo, ale také pro osvětlení do kašny třemi, maximálně čtyřmi svítidly, doplnil Jiří Nowak.

Očištění a případné vyspravení obrub kašny provede pod dohledem památkářů sochař Tomáš Křivý. Socha je nová, jedná se o kopii té původní, a pravděpodobně nebude potřeba do ní zasahovat kromě tlakového čištění a hydrofobizace. Tyto práce proběhnou v samotném závěru, po montáži sochy zpět na podstavec v kašně,“ sdělil Tomáš Křivý.

Neptunova kašna v podobě kvadrilobu z roku 1750 byla původně umístěna v zámecké zahradě ve Slezských Rudolticích. Do Krnova byla přenesena v roce 1818. Na počátku 20. století byla umístěna na krnovském náměstí, poté došlo k jejímu přesunu do Smetanových sadů. Protože byl ale Neptun vážně poničen vandaly, musel být v roce 1995 přemístěn do interiéru. Nejdříve do vestibulu základní školy na Dvořákově okruhu, později do základní školy na Smetanově okruhu. V roce 2004 si Neptuna odvezl do svého ateliéru akademický sochař Jan Gajda z Nové Vsi u Ostravy, který sochu zrestauroval a vytvořil také její kopii. Od roku 2006 je originál sochy umístěn v Domě Evropy na Hlavním náměstí. Kopie z umělého kamene, která lépe odolává povětrnostním vlivům a také atakům vandalů, byla do kašny umístěna v polovině roku 2007.  

Zdroj: MěÚ Krnov