KRNOV | Budova krnovského kina letos slavila 120. narozeniny. Jako dárek obdržela renovaci vestibulu, ke které došlo v druhé polovině listopadu.

Foto: MěÚ Krnov

„Šlo o týdenní akci, během níž ve vstupní hale proběhla výmalba a instalace osvětlení za necelých 278 tisíc korun. Nyní bychom rádi prostor doplnili o nový nábytek, a to takový, který bude respektovat historický ráz kina. Zároveň plánujeme obnovu dřevěného obložení u šaten, které je již značně opotřebované. Obnovu mobiliáře a restaurování dřevěného obložení bychom chtěli stihnout nejpozději do konce března příštího roku,“ uvádí Eva Čechová z MIKS Krnov.

V roce 2024 by dále měla vzniknout architektonická studie rekonstrukce budovy kina. „Objekt kina, v němž sídlí i MIKS Krnov, je dlouhodobě ve špatném technickém stavu a celkovou rekonstrukci si zaslouží. Trápí nás především elektroinstalace, která je zastaralá a je třeba ji přizpůsobit dnešním trendům. Abychom věděli, jak k rekonstrukci elektroinstalace přistoupit, musíme mít představu, jak bude kino vypadat v příštích letech, ať práce, které budeme provádět, dávají smysl,“ říká vedoucí oddělení investic Jan Šrubař a dodává, že kromě elektroinstalace výměnu potřebují také okna a objektu by slušela nová fasáda.

Na vzniku studie bude s městem spolupracovat také MIKS Krnov. „Vzhledem k tomu, že je naše kino raritou ve funkční projekci od 16mm formátů, přes 35mm formát až po 70mm formát a zároveň disponuje kompletní digitální technologií, je nutné sestavit speciální odborný tým. V něm budou odborníci z různých koutů republiky i ze Slovenska. Tým, který naše kino a jeho provoz zná, by měl zajistit funkčnost všech technologií, včetně těch zvukových, od sterea až po Atmos,“ dodává Eva Čechová.

Původně Dělnický dům byl postaven v roce 1903 stavitelem Hugem Hermannem podle projektu Arnolda Goldberga, který v třípodlažním objektu propojil novobarokní a secesní prvky. V letech 1958 až 1961 byl zrekonstruován podle projektu architekta Lubomíra Šlapety. Kino je bezbariérové, vstup návštěvníkům s tělesným postižením umožňuje rampa, z foyeru do sálu je vyveze výtah. V posledních letech město investovalo do rekonstrukce hygienického zázemí, opravy části střechy a financovalo instalaci prostorového zvukového systému Atmos.

Zdroj: MěÚ Krnov