KRNOV | Infekční ambulance v krnovské nemocnici je zároveň ambulancí cestovní medicíny. Kromě diagnostiky a léčby infekčních nemocí zde nabízí poradenství zdravým lidem, kteří plánují cestu do zahraničí.

SZZ Krnov

 

Zájemci se v ambulanci dozví, jaké nemoci hrozí v různých částech světa, či které vakcíny jsou tam povinné a které doporučené. Před odjezdem do exotických zemí, ať už na východ, jih, západ či sever, je důležité sestavit plán očkování, se kterým u nás pomůže paní doktorka Kateřina Firleyová,“ sdělil mluvčí krnovské nemocnice František Kuba. 

Objednat se včas 

Sezona letních dovolených právě začíná. Cestovatelé by měli být naočkováni ideálně dva týdny před odjezdem. Povinné očkování vyžadují nejen úřady při cestách po Evropě, ale také ve státech Afriky, Asie, Karibiku, Oceánie, Ameriky či Středního východu.

Bezpečné a účinné vakcíny

Infekční ambulance v krnovské nemocnici při telefonické konzultaci zájemcům doporučí individuální očkovací plán podle konkrétní destinace, kterou chtějí navštívit. V exotických zemích hrozí nákaza tyfem, malárií, dětskou obrnou, žloutenkou, cholerou, meningokokem, tetanem, vzteklinou, žlutou zimnicí a dalšími nemocemi, které u nás většinou známe jen z literatury.

Optimální je vyhradit si na očkování čas alespoň šest týdnů před cestou. Před většinou zmíněných onemocnění se můžeme chránit osvědčenými vakcínami s vysokou účinností. Jsou bezpečné. Jejich nežádoucí účinky jsou minimální. Hlavní je, aby se zájemci na očkování přihlásili včas. Pokud dorazí na poslední chvíli, může se stát, že už nestihneme naočkovat všechno, co požadují. V případě vztekliny musí počítat s tím, že to může trvat o něco déle, než tělo vytvoří protilátky,“ představila obor cestovní medicíny sympatická lékařka Kateřina Firleyová. 

Mezinárodní očkovací průkaz

Očkování je investice do prevence. Zkušení cestovatelé už počítají s tím, že vakcíny nejsou zrovna levné. Například kompletní povinné i doporučené očkování před výjezdem do Asie může zvýšit náklady na dovolenou řádově o pět tisíc korun. Úřady mnoha států při kontrolách na hranicích a na letištích vyžadují kromě pasu také předložit Mezinárodní očkovací průkaz. Je to doklad, do kterého se zapisují všechny vakcíny. Kulaté razítko potvrzuje, že aplikace proběhla v akreditovaném očkovacím centru. Infekční ambulance krnovské nemocnice tuto akreditaci splnila. Naši klienti mají jistotu, že potvrzení o očkování má mezinárodní platnost, a že ho budou akceptovat úřady po celém světě,“ uvedla MUDr. Kateřina Firleyová. 

Očkovací centrum každou středu

Infekční ambulance jako centrum očkování a cestovní medicíny v krnovské nemocnici funguje každou středu. Očkování se provádí na základě přechozí objednávky, aby si ambulance ve spolupráci s lékárnou zajistila požadované vakcíny. Stačí vytočit telefonní číslo 730 570 650. Sestřička ochotně poskytne zájemcům informace jak se objednat na očkování nebo na konzultaci,“ dodala lékařka Kateřina Firleyová. Odborníci z oblasti cestovní medicíny také sledují aktuální informace o epidemiologické situaci v různých částech světa. Poradí cestovatelům i po návratu domů, pokud v zahraničí řešili nějaké zdravotní problémy.

Zdroj: SZZ Krnov

Foto: SZZ Krnov