MSK | Moravskoslezský kraj rozšířil v Bruntále vysokorychlostní optické propojení svých organizací. Neveřejná datová síť dlouhá přes 5 kilometrů v Bruntále propojuje 10 zájmových bodů, z čehož je 7 krajských organizací, které tak využívají kvalitní vysokorychlostní připojení. Další optickou síť kraj připravuje v Havířově.

Foto: ilu. Pixabay

„Předloni začalo na náš pokyn Moravskoslezské datové centrum budovat na území našeho kraje neveřejnou vysokorychlostní datovou síť. Chceme tak krajským organizacím zajistit jednotnou komunikační síťovou infrastrukturu, díky které budou moci sdílet informační a komunikační služby. Tím se zvýší kvalita i bezpečnost ve zdravotnictví, na našich školách, v dopravě, ale taky třeba v oblasti energetiky. Přece jenom, naše organizace často pracují s citlivými daty, určitě je na místě, aby například zdravotní dokumentace jen tak nelítaly po internetu, ale sdílely se kvalitně zabezpečenou sítí,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka s tím, že v Bruntále byla vytvořena optická síť dlouhá 5215 metrů, která propojila 10 krajských zájmových bodů. Páteřní organizací je krajská Střední průmyslová škola a Obchodní akademie fungující jako centrála, na kterou jsou napojeny další subjekty, například bruntálská Zdravotnická záchranná služba, Všeobecné a sportovní gymnázium, Muzeum v Bruntále nebo například organizace Sagapo. Optická síť vznikla díky spolupráci Moravskoslezského datového centra, města Bruntál a společnosti Telco Infrastructure. Projekt si vyžádal 2,9 milionu korun, ze svého rozpočtu jej uhradil Moravskoslezský kraj.

„Postupně takto propojíme všechny naše příspěvkovky a organizace napříč regionem. Pokud chceme zvyšovat naši kybernetickou bezpečnost a pokračovat v chytrých projektech, jako je například eHealth, je kvalitní datová síť nepostradatelná. Vysokou rychlost a kvalitu připojení určitě ocení i třeba na středních školách, všichni si umíme představit ta kvanta dat, která středoškolákům protečou pod rukama. Od roku 2022, kdy jsme s projektem začali, už máme propojeno 26 zájmových bodů v rámci 18 krajských subjektů. A budou rychle přibývat, další metropolitní síť vybudujeme v Havířově. Ještě letos tam devítikilometrovou sítí propojíme minimálně 9 krajských organizací,“ sdělil náměstek hejtmana kraje Jakub Unucka.

Náklady na vybudování neveřejné datové sítě v Havířově jsou odhadovány na 5,8 milionu korun. Projekt se bude realizovat ještě letos.

Zdroj: MSK