MSK | Hlásiče požáru a detektory oxidu uhelnatého dostanou zdarma senioři nad 65 let. Kraj tak navazuje na zvyšování bezpečnosti starších občanů Moravskoslezského kraje. V předchozích letech jim pořídil už přes 8 tisíc těchto zařízení. Kraj zdarma rozdá dalších 2900 kusů za 1,23 milionu korun.
„Oxid uhelnatý je velmi nebezpečný jedovatý plyn. Pokud uniká, je prakticky bez šance jej ve vzduchu rozpoznat. Nedráždí, nemá barvu ani jakýkoli zápach. Jeho přítomnost ale může spolehlivě indikovat jednoduché zařízení umístěné v místnosti. Abychom před tímto nebezpečným plynem chránili seniory, kteří v Moravskoslezském kraji žijí, nakupujeme pro ně detektory oxidu uhelnatého a hlásiče požáru,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že celkově tato zařízení kraj stála už 5 a půl milionu korun.
S nákupem bezpečnostních zařízení začal kraj v roce 2017, kdy pořídil 1100 kusů, v roce 2018 kraj nakoupil 3 tisíce hlásičů a detektorů, vloni další 4 tisícovky. Aktuálně přibývá 2900 kusů za 1,23 milionu korun. Senioři z regionu tedy celkově dostali či dostanou 11 tisíc zařízení za celkem 5,5 milionu korun.
„Hlásiče rozdává nejen kraj, ale i obce v regionu, lidé si je také mohou pořizovat na vlastní náklady. V roce 2018 díky hlásičům vyrazili moravskoslezští hasiči k celkem 97 případům, za minulý rok evidujeme 132 výjezdů na základě údajů z čidel. Od začátku tohoto roku máme hlášeno dalších už 85 výjezdů, které reagovaly na signál z hlásičů či detektorů. Je tedy patrné, že zásahů díky těmto zařízením přibývá,“ sdělil hejtman kraje Ivo Vondrák a připomněl, že právě bezpečnostní čidla jsou pro prevenci před účinky úniku nebezpečných plynů a požáru nejúčinnější.
Hlásiče jsou pro seniory zdarma k dispozici v krajských Senior Pointech. Podmínkou pro jejich získání je věk nad 65 let a trvalý pobyt na území Moravskoslezského kraje.
„Starších lidí v našem regionu přibývá. Je jistě na místě myslet na jejich bezpečnost. Určitě doporučuji, aby se do této záležitosti vložili i příbuzní seniorů. Pokud si nějaká babička nebo dědeček na cestu do Senior Pointu netroufá, může jí čidlo vyzvednout i blízká osoba. V tomto případě je určitě vhodné si tento způsob předání nejdřív na příslušném Senior Pointu domluvit telefonicky,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.
Zdroj: MSK