KRNOV | V rámci projektu Otevřené chrámy, kdy jsou od 1. května do 31. října veřejnosti zpřístupněny vybrané sakrální památky v kraji, byl letos nejnavštěvovanější poutní kostel na Cvilíně, jehož prohlídku si nenechalo ujít 41 270 návštěvníků. Krnovský svatostánek tak předstihl ostravskou katedrálu Božského Spasitele (35 056) nebo dřevěnou kapli na Radhošti (27 827).

Foto: kostelcvilin.cz

„Jen za letošní sezonu přijelo čtyřicet organizovaných autobusových zájezdů a přibývá také návštěvníků z Polska, u kterých odhaduji stoprocentní nárůst,“ říká zdejší duchovní správce P. Sebastian Gruca z řádu minoritů a dodává: „Když máme zrovna zavřeno a vidím skupinu, jdu jim hned otevřít kostel. Lidé se ptají a častokrát vznikají zajímavé rozhovory. Už jsme tady měli návštěvníky i z Argentiny, Kolumbie nebo Spojených států.“

Projekt Diecéze Ostravsko-Opavské, který podporuje i krajský úřad, se letos konal posedmé a zájemci se tentokrát mohli blíže seznámit s 39 svatostánky v celém Moravskoslezském kraji. „Lidé si postupně zvykají na to, že v turisticky atraktivních místech v kraji najdou i otevřený kostel s průvodcem,“ těší koordinátorku Otevřených chrámů Adélu Pánek Hudečkovou. Její slova pak dokládá také celkový počet všech vstupů v sezoně, jehož „počítadlo“ se zastavilo na čísle 243 499, což oproti loňsku znamená zhruba pětiprocentní nárůst.

Ve většině letos otevřených chrámů sice už sezonu ukončili, v zimních měsících však bude stále možná některé z nich navštívit. Kromě poutního kostela na Cvilíně zůstává zpřístupněná také ostravská katedrála Božského Spasitele, opavská konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, fulnecký kostel Nejsvětější Trojice, řepišťský dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla a kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu. Jejich otevírací dobu zájemci najdou na webových stránkách www.otevrenechramy.cz. „Čas adventu a Vánoc pak mnohé kostely znova otevře při prohlídkách betlémů nebo při rozdávání betlémského světla. Jejich seznam bude postupně zveřejňován na stránkách www.krestanskevanoce.cz,“ uzavírá mluvčí diecéze Ondřej Elbel s tím, že už nyní začínají přípravy dalšího, v pořadí už osmého ročníku Otevřených chrámů, který odstartuje zase na jaře.

Zdroj: MěÚ Krnov