OPAVA | Zmenšenina hradu Karlštejn u dětského pavilonu Slezské nemocnice v Opavě prošla v letních měsících opravou.

Foto: SN v Opavě

Originální umělecké dílo vytvořil ze zbytků materiálů, které byly použity na opravu vybombardované nemocnice, štukatér Theofil Marušák z Kylešovic. „Tehdejší vedení nemocnice chtělo, aby u pavilonu M, ze kterého se po válce stalo dětské oddělení, vzniklo něco pro děti. Theofil Marušák tak v roce 1949 vytvořil sochu hradu Karlštejnu. Nejde však o věrnou kopii, jelikož má skutečný hrad Karlštejn jiné barvy. Náš hrad byl a je barevnější. To proto, aby se líbil zejména malým návštěvníkům nemocnice,“ řekl primář Dětského oddělení Slezské nemocnice v Opavě MUDr. Dalibor Hudec, MBA.

Do devadesátých let minulého století se o Karlštejn v rámci brigád starali převážně zaměstnanci dětského oddělení. Poslední větší opravy hradu se uskutečnily v roce 2000 a 2008. Zub času na hradu vykonal své, a proto se nemocnice loni rozhodla hledat sponzora, který by opravu profinancoval.

„Jako příspěvková organizace veškeré prostředky investujeme do zkvalitňování péče o pacienty a do údržby samotných historických budov nemocnice. Uvědomujeme si, že hrad k naší nemocnici patří, a proto jsme loni začali hledat někoho, kdo by jeho opravu zajistil. Sešlo se hned několik menších subjektů z Opavska, které se domluvily a opravu realizovaly. Za to jim patří naše velké díky,“ sdělil ředitel Slezské nemocnice v Opavě MUDr. Ladislav Václavec, MBA.

Sponzory dal dohromady Andreas Drastík. „K myšlence opravit hrad mě přivedl článek v novinách a kamarád podnikatel Lukáš Urbanec, který mi řekl, že by do toho také šel. V roce 2018 při předání darů dětskému oddělení jsme se s vedením oddělení dohodli, že se pokusíme sehnat dostatek peněz a opravu realizovat. Nakonec se ukázalo, že největším problémem nejsou finance, ale firma, která by rekonstrukci provedla. Naštěstí se našel další kamarád, Daniel Kozel, jehož firma DK1 opravu realizovala. Do prací se zapojili také žáci ZŠ Vrchní, kteří hrad pod dohledem paní učitelky Tošenovské natřeli. Finální dokončení by mělo proběhnout v září, kdy se žáci ZŠ Vrchní pokusí v dílnách dle dobových fotografií vyrobit figurky, které k hradu patřily,“ dodal Andreas Drastík.

V pátek 6. září 2019 v 15:00 zavítá do Slezské nemocnice v Opavě 20. ročník závodu automobilových veteránů Trofeo NIKÉ Jeseníky 2019. Desítky vozů nevyčíslitelné hodnoty zaparkují v okolí Karlštejnu a hodinu je budou moci obdivovat pacienti i návštěvníci nemocnice. Veterány do nemocnice doprovodí s legendární Tatrou slavný závodník Karel Loprais.

Zdroj: Jiří Krušina, tiskový mluvčí SZZ Krnov a SN v Opavě

Foto: archiv rodiny Theofila Marušáka