KRNOV | Ulice Chářovská a Partyzánů a městský park. To jsou místa, kde se nachází stromy napadené jmelím. Tento stálezelený keřík je sice oblíbenou vánoční dekorací a také má léčivé účinky, ale jde o poloparazita, který narušuje růst hostitelských stromů a ty v důsledku nedostatku vody a živin postupně odumírají. Město Krnov proto přistoupí k jeho likvidaci.

Foto: ilustrační Pixabay

„Jelikož ořez větví není u napadených stromů reálný z toho důvodu, že by se musely odstranit celé větve, což by vedlo k poškození koruny, provede v nejbližších týdnech odborná firma eliminaci jmelí chemickým postřikem. Ten bude aplikován u nových výsadeb akátů v Chářovské ulici, u lip podél cyklostezky v ulici Partyzánů a na několika jedincích v městském parku za Albertem. Použitá chemická látka je novinkou, má dočasnou registraci a v současné době se zkouší po celé republice,“ uvedl Dušan Martiník z odboru životního prostředí a dodal: „Jsem přesvědčen, že ošetření bude účinné také proto, že v Krnově není jmelí natolik rozšířené jako v jiných městech.“

Jmelí se v posledních patnácti letech na území Moravskoslezského kraje mimořádně daří. Nejvíce je postižené Opavsko a Frýdecko-Místecko. „Jmelí se nachází na listnatých i jehličnatých dřevinách. Důsledkem jeho výskytu dochází k oslabování vitality dřevin z důvodu nadměrného odnímání vody a živin, následnému ulamování větví v místě trsu jmelí, zasychání vrcholů stromů i jinak oslabených větví a postupnému odumírání napadené dřeviny,“ popsal Dušan Martiník.

Za rozšíření jmelí mohou především ptáci. Semena šíří trusem nebo tím, že se jim přilepí na peří, zobáky a končetiny. Pěnice černohlavá pak záměrně vylupuje semeno z bobulí, lepí je na větve a polyká jen slupku s trochou dužiny, protože semena nejsou stravitelná.

Zdroj: MěÚ Krnov