ČR | Začíná motorkářská sezona a s tím spojený větší počet motocyklistů na našich silnicích. Motocyklisté by měli dbát zvýšené opatrnosti a neměli by přeceňovat svoje schopnosti, zvlášť když vyjíždějí na silnice po delší zimní přestávce.

Foto: Policie ČR

Nástrahy na řidiče motocyklů čekají v podobě deště, štěrku na silnicích, výmolů nebo jiné nerovnosti na pozemní komunikaci. Závažnost dopravních nehod motocyklistů je několikrát vyšší než u řidičů osobních automobilů.
Motocyklisté patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu a případný střet s vozidlem nebo s pevnou překážkou může mít fatální následky.

Aby vyjížďky motorkářů byly bezpečnou a příjemnou záležitostí, je nutné dodržovat základní pravidla. Před první jarní vyjížďkou je bezpodmínečně nutné zkontrolovat technický stav motocyklu.

Než vyjedu, tak si pořádně zkontroluji svou motorku! A pokud si netroufnete sami – svěřte péči o motocykl do odborného servisu.

prvotní obhlídka (unikající kapaliny, povolené součástky, stav světel)
pohonné ústrojí (stav oleje v motoru nebo v převodovce pokud je samostatná, volný nebo příliš napnutý řemen nebo řetěz pohonu, nadměrné opotřebení řetězu, nadměrné opotřebení zubů řetězových kol)
filtry (vzduchový a palivový)
olej/chlazení (olejový filtr, provozní kapaliny, motorový olej, chladič)
brzdy (brzdové destičky, stav kotoučů, kluzné čepy, brzdová kapalina)
pneumatiky (tvar, neporušenost, hloubka dezénu, ložiska kol, ložiska hlavy řízení, kontrola DOT, nerovnosti ráfků)
řízení (mazání lanka plynu/spojky, hydraulická spojka, stav řízení -matice nápravy, řadicí páka, ložisko v řídítkách, olejová náplň v tlumičích, ovládací prvky)
baterie (stáří, stav)
Velmi důležité je také nepodceňovat vybavení řidiče, které zvyšuje komfort během jízdy a v případě nehody může podstatně zmírnit následky.

Než vyjedu, tak se pořádně obléknu!

kvalitní a dobře padnoucí přilba
motocyklové oblečení (pohodlné)
chránič páteře
pevná obuv
rukavice
reflexní prvky
a další prvky pasivní bezpečnosti
Důležitou roli při jízdě na motocyklu hraje také psychika. Řidič by neměl přeceňovat své schopnosti a měl by se plně soustředit na řízení. Velmi důležitá je u motorkářů předvídavost. Zejména při projíždění zatáčkami a dalšími nepřehlednými úseky je nutné, aby řidič předvídal případné nebezpečí jako například stojící vozidlo nebo jinou překážku na vozovce, chodce, znečištěnou vozovku a podobně. Při předjíždění také pozor na „slepé úhly“ zpětných zrcátek.

Samozřejmostí je dodržování všech ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích.

NEZAPOMEŇ
1.pohled
2.hlava
3.ramena
4.tělo
5. motorka

Pro bezpečný návrat motocyklistů z jejich cest je velmi důležité, aby vždy jezdili s rozumem a nikdy nepřeceňovali své síly. Vzájemná tolerance a ohleduplnost může výrazně přispět ke snížení počtu dopravních nehod s účastí motocyklů.

A protože opakování je matka moudrosti, doporučujeme absolvovat například kondiční jízdy. V letošním roce chystají policisté uspořádat celou řadu preventivních aktivit a můžete se těšit na oblíbenou společnou moto vyjížďku.

Přejeme všem motorkářům a motorkářkám mnoho šťastných kilometrů a hlavně – kolama dolů!

Zdroj: Policie ČR