BRUNTÁL | Včerejší vernisáží byly zahájeny hned dvě fotografické výstavy Jindřicha Štreita v Bruntále.

Foto: MěÚ Bruntál

Průmysl v Bruntále a jeho lidé je zastoupen šesti bruntálskými firmami. V chodbách městského úřadu a částečně také ve venkovních výstavních panelech ve Fügnerově ulici jsou vystaveny snímky z provozních prostor firem Alfun, Linaset, Macco Organiques, Osram, Pila Ševčík a Sladovna Bruntál. Představitelé většiny firem se sešli na vernisáži s vedením města a četnými hosty.

O mimořádný zážitek z úvodní části vernisáže se postaraly špičková flétnista Monika Duarte Štreitová a sopranistka Nao Higano.

Lidé jsou ústředním tématem Štreitovy fotografické tvorby. Jeho barevná fotografie zachycuje vzácné okamžiky uvnitř pracovního řádu jednotlivých podniků.

„Musím říct, že mi doslova vyrazilo dech, když jsem viděl jaké továrny v Bruntále jsou. Je to světová úroveň. Bruntál je střed světa. Světoví jsou i lidé, kteří je vedou a pracují tam. Byl jsem už na mnoha místech ale to, co jsem viděl v Bruntále, je fascinující,“ hovořil nadšeně autor fotografií.

Součástí výstavy je vydaný katalog se všemi snímky. „Mám velikou radost, že byl katalog vydán a považuji to za nezbytnou součást každé výstavy,“ uvedl uznávaný fotograf a pedagog Jindřich Štreit.

Příprava a realizace celého projektu probíhala ve vysokém tempu, kdy byl čas uspořádaný a organizovaný doslova na minuty. Prvotní tematická koncepce  výstavy zaměřená pouze na portréty se rozšířila o dokument z průmyslových závodů. Nicméně Portréty&30let poté zahrnují nádherné snímky lidí žijících poblíž Štreitova bydliště na Sovinci a navazují na jeho oblíbený cyklus Vesnice je svět. Obě výstavy spojuje fascinující rozdíl mezi vesnicí a městem.

Na organizaci výstav se podílejí Město Bruntál, Muzeum umění Olomouc a Slezská univerzita v Opavě.

Kdy jít na výstavu?

Obě výstavy potrvají ve  městě do 30. září.  Výstava v budově Městského úřadu Bruntál v Nádražní ulici je otevřena v běžnou pracovní dobu. Výstava portrétů v Městské knihovně je k vidění v prázdninovou provozní dobu, s výjimkou od 4. do 10. července, kdy je mimořádně zavřeno. V městském divadle v Partyzánské ulici je výstava přístupná v nejbližším týdnu v úterý 5. července a ve čtvrtek 8. července, vždy od 15 do 17 hodin. V následujících prázdninových týdnech to budou pondělky a středy ve stejnou dobu, případně po telefonické dohodě. Přístupné jsou zdarma.

Zdroj: MěÚ Bruntál