BRUNTÁL | Bruntál se dočká opět něčeho mimořádného, výstavy snímků uznávaného fotografa Jindřicha Štreita, a to hned na několik místech ve městě. Snímky pořídil ve zdejších podnicích.

Foto: Plakát akce

Především o lidi, jejich profesi a práci se zajímal Jindřich Štreit, který nedávno obešel se svým fotoaparátem provozy šesti firem v Bruntále. Navštívil společnosti Osram, Macco Organiques, Linaset, Alfun, Pila Ševčík a bruntálskou sladovnu.

Uznávaný fotograf byl všude přijat s velkou ochotou ke spolupráci. „Byl jsem fascinován tím, co jsem viděl. Navštívil jsem spoustu fabrik v zahraničí, v Japonsku, v Americe, a to, co jsem viděl v Bruntále, bylo neuvěřitelné. Dovolím si říct, že nyní považuji Bruntál za střed Evropy. Je zvláštní, že místní lidé o firmách mnohdy ani neví,“ popsal své dojmy Jindřich Štreit, podle kterého se mohou zdejší firmy srovnávat s podniky světových jmen.

Ocenil také pracovní nasazení zaměstnanců, se kterými se setkal. „Chtěl jsem, aby to byly lidské fotky, snažil jsem se zachytit skutečný život,“ uvedl Štreit.

Fotografování trvalo dva týdny. Ze stovek pořízených fotografií jich je vybrán zlomek, který utvoří mimořádnou výstavu umístěnou na několika místech v Bruntále. Výstava bude zahájena ve čtvrtek 30. června 2022 v 16.00 hodin ve druhém podlaží budovy B Městského úřadu Bruntál za účasti autora a hudebního doprovodu flétnistky Moniky Duarte Štreitové a japonské sopranistky Nao Higano.

Série snímků nazvaná „Průmysl Bruntálu a jeho lidé“ bude k vidění na zdech chodeb městského úřadu a chystá se i její venkovní část ve výstavních panelech. Trvalejší hodnotu mimořádného počinu zajistí katalog, který bude současně vydán. „Myslím, že tento katalog by mohl pomoci, aby se o Bruntále mluvilo pozitivně,“ uvedl Štreit.

Současně se snímky z bruntálských podniků bude do 30. srpna také probíhat v městském divadle a v knihovně výstava souboru dalších Štreitových fotografií ze života na Bruntálsku.

Zdroj: MěÚ Bruntál

top