ČR | Od 1. ledna 2024 již není nutné vozit s sebou ve vozidle řidičský a technický průkaz při cestách po ČR. Dále platí, že oba doklady musí být platné. Při cestách do zahraničí je nutné mít jak řidičský průkaz, tak i techničák ve vozidle.

Foto: ilustrační – Pixabay

Dále dochází ke zjednodušení dvou technických průkazů na jeden ve formátu malého techničáku s více údaji o vozidle. Při první návštěvě registru vozidel Vám budou odebrány jak velký technický průkaz, tak i malý techničák a bude Vám vydán pouze jeden technický průkaz, který však nebude obsahovat veškeré údaje o vozidel.

Od ledna jsou detailní informace o vozidle dostupné pouze elektronicky v státem provozovaných databázích v podobě elektronického velkého techničáku.

Dále je možné přes portál dopravy nastavit zasílání informace o změně bodového konta přes sms či email. Nový bodový systém, který vstoupil v platnost 1. ledna 2024 přináší větší přehlednost pokut a bodů. Rovněž zavádí preventivní opatření pro nové řidiče a zpřísňuje tresty za vážné přestupky na silnicích. Za menší přestupky jsou naopak tresty mírnější.
Od 17 let mohou nově mladí řidiči řídit vozidlo s mentorem díky programu L17.

První dva roky po získání řidičského oprávnění je vydáván řidičský průkaz pouze na zkoušku bez ohledu na věk řidiče.

Na registru vozidel už není nutné při změně vlastníka předkládat protokol o provedené evidenční kontrole či technické prohlídce. Protokol o evidenční kontrole nebo protokol o technické prohlídce je pro registr vozidel dostupný elektronicky.

Nově je dostupná i elektronická podoba průkazu žáka autoškoly.

Dochází ke zrušení minimálního odstupu 5 dnů mezi opakovanými zkouškami z odborné a profesní způsobilosti v řízení motorových vozidel.

O řidičské oprávnění je rovněž možné požádat elektronicky.

Od 1. března 2024 dochází ke změnám v cenách dálničních známek. Nově je zavedena jednodenní dálniční známka. Úprava ceny vychází z evropských směrnic.

Nové ceny od března 2024: roční dálniční známka za 2 300 korun, měsíční dálniční známka za 430 korun, deseti denní dálniční známka za 270 korun, jednodenní dálniční známka za 200 korun.

Zdroj: Ministerstvo dopravy