KRNOV | Jeden z nejstarších stromů ve Smetanových sadech, javor rostoucí mezi gymnáziem a poliklinikou, bude v úterý 20. srpna z bezpečnostních důvodů pokácen. Je napaden agresivní dřevokaznou houbou, která může způsobit pád stromu.

Foto: MěÚ Krnov

„Při pravidelné pochůzce jsme si všimli, že strom v koruně prosychá a při bližším zkoumání našli nenápadné plodnice dřevomoru kořenového na kmeni při zemi ze strany od polikliniky, které se po dvou týdnech objevily i na opačné straně, od gymnázia,“ uvedl Dušan Martiník z odboru životního prostředí.

Dřevomor kořenový, jemuž se říká také spálenka skořepatá, je považován za jednoho z nejvíce destabilizujících houbových patogenů stromů. Tato houba vyvolává hnilobu dřeva, která významným způsobem snižuje jeho mechanické vlastnosti. Jde o tzv. bílou hnilobu, způsobující korosivní rozklad dřeva – dřevo ztrácí na hmotnosti, nikoli na objemu a dlouho si zachovává svou strukturu. Zdánlivě vitální strom se tak může kdykoli vyvrátit.

„Protože se javor nachází na frekventovaném místě a hrozí, že by jeho pád mohl způsobit značné škody nejen na majetku, ale především zdraví lidí, bylo rozhodnuto o jeho skácení. Problém ale nastal se zajištěním techniky. Nemůže se totiž pokácet najednou, ale postupně od vrchu, a jeho části se musí spouštět dolů na laně, aby nedošlo k poškození závlah. Firmě, která kácení provede, se podařilo domluvit jeřáb až na úterý 20. srpna,“ řekl Dušan Martiník a dodal, že pařez následně bude vyfrézován a dojde k výsadbě nové zeleně.

„Nahradit tak vzrostlý strom bude náročné. Při té příležitosti bych rád s městským architektem prodiskutoval myšlenku výsadby stromů na náměstí Hrdinů podél chodníku u parkového “náměstíčka” s fontánou,“ uzavřel starosta Tomáš Hradil.

Foto: MěÚ Krnov